Paweł Dudziński

PAWEŁ DUDZIŃSKI


Z wykształcenia jestem magistrem pedagogiki. Temat pracy magisterskiej: „Rozwiązywanie problemów w nauce gry w szachy przez dzieci” (UAM, 2007). Od 2016 r. pełnię funkcję redaktora naczelnego oficjalnego czasopisma Polskiego Związku Szachowego „Mat”, jestem też członkiem Komisji Młodzieżowej i Komisji Historycznej PZSzach, założycielem i właścicielem firmy Centrum Szachowe „Skoczek”, sędzią oraz organizatorem wielu turniejów szachowych. Przez kilka lat pełniłem funkcję wiceprezesa Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, a aktualnie jestem członkiem Komisji Rewizyjnej w klubie.

Poza MDK uczę również dzieci szachów w ostrowskich szkołach podstawowych, w tym w Szkole Podstawowej nr 11, gdzie uczniowie z klas I-III mają przedmiot gry w szachy w obowiązkowym programie nauczania. W 2015 r. zorganizowałem pierwszy w Wielkopolsce kurs dla nauczycieli ze szkół przystępujących do projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Napisałem liczne artykuły oraz trzy książki z zakresu historii szachów, z których najbardziej znana to „Szachy wojenne 1939-1945. War chess” (2013).

W dorobku mam kilka tytułów mistrza Polski pracowników samorządowych i radnych w szachach. Wygrałem lub byłem w czołówce wielu turniejów ogólnopolskich. Posiadam najwyższy polski tytuł szachowy – mistrza krajowego (od 2010 r.) oraz mistrza FIDE – Międzynarodowej Federacji Szachowej (od 2011 r.). Od kilkunastu lat jestem kapitanem i zawodnikiem I-ligowego Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego. Gram też w II Bundeslidze, w zespole Glűck auf Rűdersdorf.

Moi uczniowie to m.in. medaliści Mistrzostw Polski i Pucharu Polski do lat 6, 7, 8, 9, 10 i 12. W 2011 r. jeden z moich podopiecznych, wicemistrz Europy do lat 11 w szachach szybkich – Filip Michalski, zdobył tytuł Młody Talent Roku w plebiscycie „Gazety Ostrowskiej”. Maciej Chmielarz był z kolei 6. na Mistrzostwach Świata Szkół. Szczegóły mojego „szachowego” CV można odszukać na mojej stronie internetowej.

W MDK odpowiada mi bardzo dobra atmosfera i warunki do prowadzenia zajęć, w tym stanowiska komputerowe, na których uczniowie mogą trenować i grać on-line. Uważam, że gra w szachy może przynieść korzyści każdemu dziecku, nie tylko tym najzdolniejszym. Dlatego warto! Zapraszam na moje zajęcia!