Spotkanie z Jackiem Cyganem

Pisanie dla dzieci nie jest łatwe – tak nam powiedział Jacek Cygan, gdy gościł w Ostrowie. Z autorem wielu doskonale znanych piosenek rozmawiała nasza grupa dziennikarska.

Jacek Cygan napisał ponad 1500 tekstów piosenek. To jego autorstwa są takie hity jak choćby ,,To nie ja”, ,,Wypijmy za błędy” oraz ,,Jaka róża, taki cierń” czy dla najmłodszych ,,Wszystkie dzieci nasze są”. W Ostrowie gościł 9. października w bibliotece. W spotkaniu uczestniczyła też grupa dziennikarska Młodzieżowego Domu Kultury, a Jacek Cygan udzielił nam wywiadu.

Poniżej prezentujemy jego fragment, cały natomiast zostanie zamieszczony w gazetce ,,nasze eMDeKa”, której papierowe wydanie ukaże się już niebawem.

 

Woli pisać Pan utwory dla dzieci czy bardziej dojrzałe teksty?

Nie stosuję takiego rozgraniczenia. Tak samo ważne są piosenki dla dzieci, choć ich już prawie nie piszę, jak i dla dorosłych. Napisanie utworu dla dzieci jest nawet trudniejsze.

Dlaczego?

Dlatego, że dorosły może posłuchać piosenkę, bo zna jej wykonawcę, jego inne piosenki toteż tej również posłucha. Nawet gdy ona jest słaba lub nieciekawa, to dorosły jakoś to wytrzyma. Natomiast dziecko nie. Dziecko, jak je coś nie interesuje, to mówi ,,Dziękuję bardzo”. Dla dzieci piosenki muszą być szczególnie fajne, z pomysłem. Ładnie skomponowane, ubrane w słowa i przyjemnie wykonane.