„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pani Hanny Olejnik.
JAK PRZENOSIĆ CIĘŻKIE PRZEDMIOTY?

Przed wiekami ludzie posługiwali się dźwigniami, aby przerzucać kamienie na bardzo duże odległości. Jak to robili? Zaraz się przekonamy. Zbudujemy katapultę. Naszym ładunkiem nie będą jednak wielkie kamienie, a plastikowe lub papierowe kulki. Przy okazji dowiemy się, jak nasze ,,machiny” wykorzystują zasadę dźwigni. Te zadania najlepiej zrobić z rodzicami.

PIERWSZE ZADANIE – DŹWIGNIA
POTRZEBUJEMY: karki, gumki recepturki, pisaka, kuleczek z plasteliny lub papieru, taśmy klejącej
WYKONANIE: Kartkę zginamy na pół wzdłuż dłuższego boku, potem znowu na pół i jeszcze jeden – trzeci raz na pół, następnie taśmą klejącą sklejamy koniec kartki, aby nadać jej kształt trójkąta/daszku. Drugi koniec kartki zaginamy do góry, a gumką recepturką zaczepiany pisak przed końcówką z daszkiem. I gotowe! Teraz należy umieścić kuleczkę na końcu katapulty, nacisnąć palcem z drugiej strony i kuleczka zostaje wystrzelona.
Im dłuższe ramię naszej dźwigni, tym z większą siłą ona działa.

DRUGIE ZADANIE – KATAPULTA
POTRZEBUJEMY: karton po mleku, patyczek do szaszłyków, gumka do ścierania, słomka, kuleczki z plasteliny, taśma klejąca, nożyczki.
WYKONANIE: Przecinamy karton po mleku na pół, odcinamy końcówkę i robimy dwa wycięcia. Przebijamy słomkę patyczkiem do szaszłyków, wbijamy go w gumkę i opieramy słomkę na wycięciach. Z resztki kartonu wycinamy mały prostokąt/łopatkę i montujemy go na drugim końcu patyczka przy pomocy taśmy klejącej. Gotowe! Teraz opuszczamy ramię katapulty, na łopatce kładziemy kuleczkę, a następnie puszczamy.
Jak się okazało, ciężar gumki wprawił w ruch ramię katapulty.

Film obejrzycie tutaj…