„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pani Beaty Hajdziony.

„Już środa !!! Ostatnia w tym roku szkolnym !!! Czy Wy to wiecie, że zbliżają się wakacje !!! Zatem dzisiaj proponuje wam wakacyjną atrakcję: LATAWIEC. Pogoda w wakacje często płata nam figle, ale to nic – latawiec lubi wiatr. Zobacz jak zrobić latawiec w domu.
Gdy na dworze jest ciepło, powiewa lekki wiatr to jest odpowiednia pogoda by pobiegać z latawcem. Wiatr we włosach, latawiec wysoko na niebie! Piękny, kolorowy, z długim ogonem. Podmuch wiatru zaczyna wznosić latawiec wyżej i wyżej. Ach co za widok! No dobra, czas wrócić na ziemię.
Teraz pora by przygotować co trzeba i domowym sposobem zrobić swój własny latawiec. Uprzedzam, może się okazać, że nie będzie tak pięknie jak pisałam wyżej. Nie przejmujcie się, gdy Wasz latawiec początkowo będzie ziemno-trawiasty. Gdy się lepiej poznacie i zaprzyjaźnicie, na pewno zmieni się w powietrzno-podniebnego. Wszak trening czyni mistrza!
Lista potrzebnych rzeczy
• 2 proste gałązki – jedna dłużna druga krótsza o 10-15 cm
• sznurek kilka metrów
• gazeta – duży arkusz
• klej
• nożyczki
• ołówek
• gazeta lub kolorowa bibuła na ogon
1. Na początek przymierzamy gałązki mniej więcej w połowie lub 2/3 wysokości długiego patyka i związujemy je dobrze sznurkiem. By łatwiej złączyć patyki, można je lekko naciąć, wtedy lepiej dolegają jeden do drugiego na złączeniu. W ten sposób powstanie nam krzyż.
Patyki wiążemy cieńszym sznurkiem. Grubszy sznurek zostawiamy na ogon i długi sznurek, za który będziemy trzymać latawiec.
2. Około 2 cm od końca każdego ramienia naszego latawcowego szkieletu robimy małe nacięcia. Przydadzą się do mocowania sznurka, który rozciągniemy dookoła szkieletu.
Odmierzamy sznurek i związujemy na końcach patyków w zrobionych nacięciach. Sznurek musi być dosyć sztywno naciągnięty.
3. Na gazecie kładziemy szkielet latawca i odrysowujemy jego kontur zostawiając zakładki po ok. 3-4 cm. Następnie smarujemy je klejem i zawijamy do środka, tak by się skleiły.
Gazeta nie może być bardzo sztywno naciągnięta, dobrze gdy ma odrobinę luzu.
4. Na krótkich ramionach latawca od spodu zawiązujemy sznurek, tak by miał duży luz. Przy złapaniu go na środku, od szkieletu latawca powinien być dystans na około 15 cm.
Podobnie robimy z jeszcze jednym sznurkiem, tylko na długich ramionach – dowiązujemy go z jednej strony tuż przy „dziobie” latawca, a z drugiej strony przy ogonie. Również pozostawiamy luz. Do tak przygotowanego „osznurowania” na środku dowiązujemy długi – około 5 metrowy – sznurek, za który będziemy trzymać naszego podniebnego smoka. (patrz schemat)
5. Żaden szanujący się latawiec nie może istnieć bez OGONA !!! Zatem na koniec trzeba takowy zrobić. Do długiego na ok. 1,5 m sznurka przywiązujemy kokardki. Możemy je zrobić z kawałków gazet lub z kolorowej bibuły. Kokardki, to nic innego jak prostokątne kawałki papieru, zwinięte na środku i przywiązane do ogona.
Teraz można iść wypróbować nasz latawiec na powietrze.
Wakacje to dobry czas na zrobienie takiego domowego latawca! Spróbujcie swoich sił i pochwalcie się zdjęciami z Waszych podniebnych podbojów !!!”