„Zostań w domu” – kreatywnie z MDK: Dariusz Kępiński

„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK, Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego

Domowy Teatr Lalek
Kochani teatromani!
Pobawmy się w domowy teatr lalek.Lalki do spektaklu można zrobić ze wszystkiego, na przykład z drewnianych sztućców. Wszyscy chyba znają „Czerwonego kapturka”. Ogłaszamy powszechne granie „Czerwonego Kapturka”. Wystawcie w swoich domach spektakl, zróbcie zdjęcia i prześlijcie je do nas na messengerze. Zrobimy wspólny album teatrolubów. Na wasze zdjęcia czekamy do 25 marca! …..”Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate…”


„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego
Drodzy teatromani. Jak Wam poszło z domowym teatrem lalek? Jak Wasze „Czerwone Kapturki”? Żeby wspomóc Was w twórczej pracy zamieszczam poniżej krótki spektakl Teatru LALKA W Trasie na najbardziej nas interesujący temat  Zwróćcie uwagę na to jakie lalki zostały wykorzystane i jak zrobiono scenografię do spektaklu. Wy też tak możecie. Dobrej zabawy w teatr!

Rzućcie okiem…


„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego.
„Drodzy moi teatromani z środowej, starszej grupy teatralnej. Bardzo często w trakcie pracy warsztatowej, albo w czasie pracy nad spektaklem mówiłem Wam o Jerzym Grotowskim, jego metodzie aktorskiej, i o Teatrze Laboratorium. Poniżej zamieszczam linki do artykułu na temat tego twórcy teatru oraz do rewelacyjnego filmu, w którym Ludwik Flaszen, współpracownik Grotowskiego i współtwórca Teatru Laboratorium osobiście wspomina lata pracy w tym teatrze. Polecam i zapraszam. Bądźcie zdrowi”

Film nr 1

O Jerzy Grotowskim dowiecie się więcej tutaj…


„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego.
„Drodzy teatromani. Dzisiaj wielkie święto Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji polecam i zapraszam do obejrzenia „w sieci” spektaklu Teatru Animacji w Poznaniu pt. „Baśń o trzech konikach” w przepięknej konwencji teatru lalek…Bądźcie zdrowi.”


„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego.
„Domowy Teatr Lalek
Kochani teatromani!
Dzisiaj trudniejsze zadanie. Napiszcie proszę waszą własna wersję baśni o „Czerwonym Kapturku” ale taką, która będzie się zaczynała od słów ” Pewnego dnia Czerwony Kapturek, idąc przez las do babci, spotkał śpiącą pod krzaczkiem Królewnę Śnieżkę…” …hmmm.Co z takiego spotkania może wyniknąć? Jako inspirację do twórczej pracy polecam zamieszczony niżej film animowany „Bajka o złotej rybce”…Gotowe dzieła możecie wysłać do nas. Najciekawsze opublikujemy.
Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate…”

Bajka o złotej rybce


„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycja Pana Dariusza Kępińskiego.
„Kochani teatromani!
Dzisiaj propozycja dla mojej starszej, środowej grupy, ale także dla wszystkich wielbicieli teatru. Poniżej zamieszczam link do nagrania spektaklu Teatru Ateneum ” Ja Feuerbach” w reżyserii Piotra Fronczewskiego. Piotr Fronczewski jest też aktorem grającym główną rolę w tym spektaklu. Zwróćcie uwagę na konwencję teatralną, grę z rekwizytem oraz…geniusz Piotra Fronczewskiego, jednego z największych polskich aktorów.Napiszcie krótką recenzję tego spektaklu i prześlijcie do mnie. Życzę przyjemności.”

Ja, Feuerbach – Piotr Fronczewski


„Drodzy teatromani. A zwłaszcza Wy , moja młodzieży ze środowej grupy. Często rozmawialiśmy o różnych konwencjach i technikach teatralnych. Mówiliśmy o wykorzystaniu i zastosowaniu teatru cieni w naszych spektaklach. Dzisiaj chcę abyście obejrzeli reportaż o tworzeniu spektaklu. Twórcy spektaklu „Kasieńka” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku nakręcili reportaż pokazujący proces tworzenia tego przedstawienia o nietypowej formie, będącej połączeniem teatru cieni, animacji na żywo oraz animacji komputerowej. Obejrzyjcie proszę . Przyjemności życzę.”

KASIEŃKA – po drugiej stronie ekranu, reportaż


„Drodzy teatromani!
Dzisiaj propozycja dla mojej starszej, środowej grupy, ale także dla wszystkich wielbicieli teatru. Poniżej zamieszczam link do krótkiego reportażu, w którym poznajemy Tadeusza Kantora jako twórcę happeningów. Tadeusz Kantor, znany wszystkim twórca Teatru Cricot 2 był prekursorem sztuki happeningu w naszym kraju. Popatrzcie i posłuchajcie. Zastanówcie się, gdzie leży granica między happeningiem a sztuką teatru. Życzę przyjemności.”

Kantor/ Happening – 6/6


Drodzy teatromani. Zobaczcie jak można twórczo podejść do tematu walki z wirusami, wykorzystując konwencję teatru lalek.
O czym jest drugi odcinek Papetów? sami twórcy mówią tak:
„Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. W serii „Papety: z ostatniej chwili” artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek – Rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.”
Obejrzyjcie i policzcie ile rodzajów lalek teatralnych wykorzystali twórcy z Teatru Miniatura.

PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI


„Moi drodzy teatromani.Droga młodzieży. W poprzednią środę zajęliśmy się teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora i jego doświadczeniami z happeningiem. Dzisiaj podaję link do jednego z najsłynniejszych spektakli Kantora. Obejrzyjcie i zastanówcie się nad formą-konwencją tego spektaklu i rolą reżysera-kreatora. Przyjemności życzę.”

Umarła klasa – Tadeusz Kantor


„Drodzy teatromani. Dzisiaj chcę wam zaproponować obejrzenie króciutkiej historii o Królu Midasie zrealizowanej w technice filmu animowanego. Autorem scenografii i lalek jest wielki artysta polskiego teatru Adam Kilian. Jego scenografie i lalki mają niepowtarzalny charakter i są zawsze rozpoznawalne. Zastanówcie się, czy lepiej mieć, czy być…..Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate…”

Król Midas/ Lucjan Dembiński


„Drodzy teatromani z mojej środowej grupy. Młodzieży. Mam dla Was propozycję na kulturalne spędzenie dzisiejszego wieczoru. O godzinie 20.00 , pod podanym linkiem w „internatach”, będziecie mogli obejrzeć spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Będą to „Trzy siostry” Antona Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego.
Jako dodatkowy smaczek muszę Wam powiedzieć, że w spektaklu jedną z głównych ról gra Edyta Ostojak, która kiedyś chodziła do tej samej grupy teatralnej co Wy  „

Trzy siostry – Teatr Osterwy online


„Moi drodzy teatromani z poniedziałkowej grupy…i nie tylko. Poniżej zamieszczam dla Was link do filmu w technice animacji lalkowej „Orfeusz i Eurydyka”. Ostatnio oglądaliśmy „Króla Midasa”. W proponowanym dzisiaj filmie w projektowaniu lalek i scenografii brał udział ten sam artysta plastyk. Pamiętacie jego nazwisko? Adam….?
Życzę przyjemności.
….Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate…”

Orfeusz i Eurydyka – Edward Sturlis


„Drodzy teatromani z mojej środowej grupy. Młodzieży. Jakiś czas temu rozmawialiśmy o Jerzym Grotowskim i jego Teatrze Laboratorium. Oglądaliśmy wspólnie film, w który Ludwik Flaszen opowiada o współpracy z Grotowskim i o wrocławskim okresie pracy teatralnej Grotowskiego. Dzisiaj proponuję Wam krótki film o początkach drogi teatralnej Jerzego Grotowskiego w opolskim Teatrze 13 rzędów, o pracy twórczej zespołu, o myśli teatralnej reżysera, o ewolucji myślenia o przestrzeni scenicznej…. Polecam i zapraszam.”

Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu | Teresa Kudyba

„Moi drodzy teatromani z poniedziałkowej grupy. Dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić jedną z moich ulubionych bajek rysunkowych. „Gucio i Cezar”. Scenografię i rysunki do tej bajki wykonał Bohdan Butenko, a przypomnieli mi o niej nasi plastycy ogłaszając apel o poszukiwaniu książek dla dzieci z ilustracjami m.in. Bohdana Butenki, Uważnie obejrzyjcie film i zastanówcie się jakich lalek byście użyli przenosząc tę historie na scenę teatralną. Możecie również zrobić projekty lalek na podstawie oryginałów z bajki. ….Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate….”

GDZIE JEST BAZYLI? – seria Gucio i Cezar


„Moi drodzy teatromani ze środowej, młodzieżowej grupy. Dzisiaj chcę Was zaprosić na kolejny spektakl on-line. W sobotę, 16. Maja o godzinie 18.00 Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze zaprezentuje spektakl „Trash Story” Magdy Fertacz w reż. Marcina Libera. Jak piszą twórcy: „Trash Story” to przedstawienie o pamięci, o utracie, braku i wspólnej niemożliwości powrotu do tego, co minęło.”
Prezentacją zapisu „Trash Story” 16 maja Lubuski Teatr świętuje Dzień Teatru Publicznego obchodzony w całej Polsce i koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Wisienką na „torcie” jest udział w spektaklu Waszej starszej troszkę koleżanki, Marty Frąckowiak, która chodziła do tej samej grupy co Wy….
Zapraszam i polecam…”

Trash Story // Dzień Teatru Publicznego // gramy on-line!


„Moi drodzy teatromani z poniedziałkowej grupy. Pamiętacie jak całkiem niedawno bawiliśmy się w teatr przedmiotu? Poniżej zamieszczam link do filmu „Co się wydarzyło w szafie” gdzie animacja przedmiotu jest podstawową techniką. Oczywiście jest to film, ale popatrzcie na te „żyjące” rękawiczki i buty…Po filmie możecie sami pobawić się w teatr przedmiotu. ….Chodzi lalkarz światem, serce w nim rogate…”
www.ninateka.pl


„Kochani teatromani!
Dzisiaj propozycja dla mojej starszej, środowej grupy, ale także dla wszystkich wielbicieli teatru. Poniżej zamieszczam link do monodramu „Msza za miasto Arras” w reżyserii i wykonaniu genialnego Janusza Gajosa.Jak napisano na stronie Teatru Narodowego : „W obliczu zarazy zło i szaleństwo ogarniają serca i umysły. Opowieść o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności. O wymiarach wolności. O jej braku. Prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.”
W obliczu zarazy…nic dodać… Przyjemności.”

ninateka.pl/film