„Cuda na kiju”

Jak co roku Powiatowy Konkurs Plastyczny „Cuda na kiju” zmobilizował młode środowisko artystyczne Ostrowa i okolic do wykonania niezwykłych prac, które od kilku dni możemy już podziwiać na wystawie pokonkursowej w galerii MDK.

Jurorami XIV edycji konkursu byli artysta plastyk Przemysław Rozbicki oraz artysta plastyk Marta Łuczak-Wasielak. Motywem przewodnim tegorocznych działań plastycznych była maska w jej wielokulturowym i wieloznacznym ujęciu. Ze względu na sytuację epidemiczną uczestnicy przesyłali do nas fotografię swoich prac. Jury przyznało aż 56 równorzędnych nagród.

„W tegorocznej edycji konkursu „Cuda na kiju” mimo pandemii i zamknięcia szkół wzięło udział równie liczne grono młodych plastyków co w poprzednich latach. Ze względu na pierwotnie wirtualny charakter konkursu zawęziliśmy tematykę do MASKI KARNAWAŁOWEJ, dając przy ty pełną swobodę w kwestii wykorzystania różnorodnych materiałów czy inspiracji. Dzięki temu na naszej wystawie (również w wersji stacjonarnej w Galerii MDK), podziwiać możemy maski inspirowane rytualną maską etniczną, karnawałową maską wenecką jak i maski będące wynikiem nieskrępowanej wyobraźni ich twórców . Do ich wykonania posłużyły często zaskakujące materiały : fragmenty plastikowych butelek, piernik, suszone owoce, frędzle, tkaniny, kartony i pióra”- mówi Katarzyna Bielawska (współorganizatorka konkursu).