Cztery ,,bitwy” kampanii w MDK
,,Kampania wrześniowa 28 mm” – akcja pod tym tytułem we wrześniu odbywała się w MDK. W jej ramach rozegrano cztery, nawiązujące do kampanii 1939 roku, bitwy. Każda z nich oczywiście w skali 28 milimetrów.
W tym roku we wrześniu dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 76 lat członkowie Klubu Gier Strategicznych MDK zaprosili ostrowian do udziału w akcji ,,Kampania wrześniowa 28 mm”. Co tydzień za pomocą figurek ukazujących prawdziwych żołnierzy wrześniowych rozgrywany był inny fragment kampanii: 4 września – Bitwa graniczna, 9 września – Bitwa nad Bzurą, 17 września – napaść na Polskę armii radzieckiej, 28 września – ostatnie bitwy kampanii.
Nazwa akcji dla laika może nie być znana. – ,,28 mm” to określenie popularnej skali wargamingowej. Oznacza wysokość figurki żołnierza mierzonej do linii oczu. ,,War games”, czyli ,,gry wojenne”, dawniej były domeną dowódców wojskowych sztabów, którzy mogli za ich pomocą ćwiczyć swoje umiejętności bez przelewania potu i krwi żołnierzy – wyjaśnia Piotr Szczepaniak, prowadzący w MDK Klub Gier Strategicznych. – Najpopularniejszą grą wojenną są oczywiście szachy. Współcześnie funkcjonuje ogromny rynek gier strategicznych, w których człowiek mierzy się z komputerem i niekiedy – za jego pośrednictwem – z drugim człowiekiem. Ale istnieją też historyczne gry bitewne rozgrywane na żywo, za pomocą maleńkich figurek i modeli sprzętu wojskowego, w starannie odwzorowanej scenerii, z użyciem kości sześciościennych stanowiących czynnik losowy podejmowanych działań. Takie gry pozwalają na odtwarzanie historycznych wydarzeń, przywołanie na chwilę wycinka przeszłości, ożywienie wyobraźni, by wiedzieć i zrozumieć – dodaje Piotr Szczepaniak.
I właśnie w MDK takie gry miały miejsce. Wszystkie spotkania odbywały się w wymienionych dniach w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Wolności 10. Ostatnia bitwa została rozegrana w poniedziałek, 28 września. – Mimo straceńczej odwagi piechurów i pancerniaków, celnego ognia artylerii i pełnej poświęcenia walki do ostatniego żołnierza, wojska niemieckie przy pomocy Sowietów przełamały polską obronę. Nielicznym oddziałom polskim udało się wycofać na Węgry i do Rumuni. Tak jak 76 lat temu walkę trzeba będzie kontynuować na obczyźnie. Nie udało się nam powstrzymać w rozgrywanych tydzień po tygodniu bitwach niemiecko-radzieckiej agresji – przewaga liczebna i materiałowo-techniczna przeciwników była zbyt wielka – relacjonuje przebieg gry Piotr Szczepaniak. – Myślę, że rozgrywając samemu wrześniowe potyczki łatwiej nam było uzmysłowić sobie, jak beznadziejny był opór stawiany samotnie przez Polskę dwóm największym ówczesnym potęgom. Członkowie emdekowego Klubu Gier Strategicznych wydając rozkazy miniaturowym żołnierzom z pewnością poczuli ciężar odpowiedzialności spoczywającej na dowódcach i gorycz porażki, gdy zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, ale wymykało się w ostatniej chwili. Z pewnością dla wielu osób była to niezwykła przygoda z historią – podsumowuje akcję Piotr Szczepaniak.
Ten, kto sam nie uczestniczył w Kampanii, mógł nauczyć się zasad ciekawej strategicznej gry ,,Boltaction 1939-1945″ pod okiem doświadczonych graczy albo obejrzeć historyczną prezentację, która na 14 planszach omawiała bardziej i mniej znane epizody i aspekty wrześniowych zmagań. – Akcja powróci do MDK za rok – z nowymi siłami i pomysłami. A tymczasem zapraszamy do udziału w kolejnym projekcie zatytułowanym ,,Burza nad Pacyfikiem” – oczywiście 28milimetrów!. Początek 7 grudnia – w rocznicę japońskiego ataku na Pearl Harbour – amerykańską bazę morską na Hawajach – mówi Piotr Szczepaniak.