MARIUSZ ŁĘCKI
Jestem absolwentem Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej (Uniwersytet im. A. Mickiewicza). Od lat moją pasją jest muzyka. Gram na gitarze, fortepianie i innych instrumentach klawiszowych oraz na poziomie „podstawowym” na gitarze basowej i instrumentach perkusyjnych. Uwielbiam „zabawę” w aranżacje znanych utworów muzycznych na nietypowe składy zespołów. Uważam się za człowieka szczęśliwego, ponieważ ową wspomnianą pasję mogę przekazywać moim wychowankom w ostrowskim Młodzieżowym Domu Kultury, którego nauczycielem jestem od roku 2003.
W ramach godzin dydaktycznych w MDK prowadzę zajęcia nauki gry na gitarze z dziećmi i młodzieżą w każdym wieku jak również opiekuję się zespołami wokalno – instrumentalnymi.
Od 2007 organizuję Przegląd Twórczości Okołogitarowej Gitarownia, który w 2012 roku poszerzyłem o działalność koncertową w cyklu pod nazwą Gitarownia. Zarówno Przegląd jak i cykl koncertów mają za zadanie promowanie żywej muzyki niekomercyjnej związanej z kultem gitary. W ciągu 10 lat trwania Gitarowni przez scenę MDK przewinęło się kilkadziesiąt zespołów z regionu Wielkopolski i nie tylko.
Poza muzyką moje zainteresowania to również polityka, grafika komputerowa (spod moich rąk wychodzą plakaty promujące koncerty z cyklu Gitarownia) oraz tworzenie stron www. Jako pracownik MDK oprócz dydaktyki zajmuję się administracją strony internetowej www.mdkostrow.pl oraz administracją strony internetowej www.gitarownia-mdk.pl, której jestem również twórcą.
Nauka gry na gitarze
Nauka gry na gitarze to zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży w różnym (a więc w każdym) wieku. Umożliwiają zarówno rozwój wcześniej nabytych umiejętności jak i rozpoczęcie nauki od podstaw. Zdaję sobie sprawę, że zainteresowania oraz gusta muzyczne współczesnej młodzieży różnią się od tego, co bardzo często proponują „klasyczni” nauczyciele gry na instrumentach. Dlatego wychodząc naprzeciw wymaganiom rzeczywistości urozmaicam treści nauczania o utwory z zakresu współczesnej szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej, której zdecydowanym źródłem jest rock. Jednak samo „gitarowe rzemiosło” to nie wszystko. Dlatego prowadząc zajęcia zwracam uwagę na to, by w grupie panowała sympatyczna (przyjacielska) atmosfera oparta o wzajemne zrozumienie i dobrze pojęte dążenie do tego samego celu, jakim powinien być rozwój muzykalności.
Zespół wokalno – instrumentalny
Zespoły wokalno – instrumentalne to forma zajęć skierowana do młodzieży, która ma już (mniejsze czy większe) doświadczenie z instrumentem. Moja praca z zespołami polega na odpowiednim skomponowaniu składu, udzielaniu wskazówek dotyczących technik gry na poszczególnych instrumentach oraz kształceniu umiejętności aranżowania utworów. Młodzi muzycy grając ze sobą rozwijają swoje umiejętności techniczne oraz muzykalność. Przede wszystkim jednak uczą się muzykowania w grupie, którego podstawą jest wzajemne słuchanie się i owo nieodgadnione porozumienie na poziomie pozawerbalnym.