Dziennikarki z MDK na warsztatach

Japonia i jej kultura oraz zasady dobrego tłumacza – to m.in. było tematem IX Powiatowych Warsztatów Dziennikarskich z drem Pawłem Dybałą. Uczestniczyły w nich także młode dziennikarki z redakcji ,,nasze eMDeKa”.

Powiatowe Warsztaty Dziennikarskie pod patronatem Starosty Ostrowskiego odbywają się co roku, a organizowane są przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie. Tegoroczne miały już swoją dziewiątą edycję. Gościem warsztatów, które odbyły się w poniedziałek, 13 marca,  był dr Paweł Dybała, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To też jeden z najlepszych tłumaczy japońskich mang na język polski. Co warte odnotowania, także absolwent I LO oraz jeden z założycieli szkolnej gazetki ,,Bomba”, o której to nie omieszkał opowiedzieć młodym dziennikarzom. A tych nie brakowało. W auli I LO spotkali się redaktorzy szkolnych gazet szkół ponadgimnazjalnych, redakcje szkolnej telewizji oraz przedstawiciele grupy dziennikarskiej z Młodzieżowego Domu Kultury wraz z opiekunami. Gość podczas godzinnego wykładu opowiadał m.in. o Japonii, popkulturze japońskiej, a najwięcej miejsca poświęciła zasadom, które obowiązują tłumaczy. Po prelekcji był czas na pytania do gościa, których nie brakowało.

Teraz o tym, co się działo na warsztatach, dowiemy się już w kwietniu z jednodniówek, które powstaną na podstawie materiałów zebranych podczas warsztatów. Spośród nich komisja wyłoni zwycięzców.