Dzień Ziemi w MDK

Warsztaty, koncerty, rozmowy i dużo uczestników. Choć pogoda nie dopisała, Dzień Ziemi w MDK wyszedł koncertowo!
Za nami kolejny Dzień Ziemi Młodzieżowym Domu Kultury. To duże przedsięwzięcie, które co roku odbywa się na dziedzińcu przed placówką. W tym roku jednak szyki organizatorkom – nauczycielkom MDK: Aleksandrze Antczak i Iwonie Łęckiej – pokrzyżowała pogoda. Trzeba było dotychczas plenerowe wydarzenie przenieść do placówki. I udało się. Na scenie odbywały się występy i rozmowy z gośćmi, a w salach – warsztaty. A co dokładnie się działo?
 
W tym roku Dzień Ziemi w MDK przebiegał pod hasłem bioróżnorodności, toteż wokół niego koncentrowały się działania, prowadzone przez nauczycieli MDK. Warsztaty tworzenia ekologicznej gry planszowej, prowadzone przez Honoratę Maciejewską i Katarzynę Kupijaj, dały efekt w postaci gry z kartonowych części. Dzieci miały też możliwość tworzenia instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych pod okiem Katarzyny Bielawskiej i Natalii Janowskiej. Katarzyna Zaremba prowadziła warsztaty florystyczne, a Szymon Wasielak i Jakub Godziszewski – plastyczne. Powstał też Kodeks Młodego Ekologa, w którym zostały zawarte pomysły dzieci i młodzieży na ekologiczne życie. Ciekawostką także było tworzenie hotelu dla owadów, o potrzebie powstawania których mówiła Iwona Łęcka. Na jednym z pięter stanął też stragan z owocami i warzywami, który prowadzili Beata Hajdziony i Henryk Doba.
 
Co istotne, wszystkie wytwory rąk uczestników imprezy zostaną z nami w MDK. Przed placówką stanie hotel dla owadów, parapety będą zdobić kwiaty, będzie można grać w grę planszową. Na naszej scenie natomiast popis dali młodzi uczestnicy zajęć w MDK. Publiczność usłyszała między innymi chóry: DO-RE-MI, prowadzony przez Renatę Koralewską, oraz TRELEMELE, prowadzony przez Natalię Hebisz. Popis dali też wokaliści z grup Iwony Smektały-Strzelczyk i Jacka Kasznickiego. Kilka piosenek wykonał zespół młodzieżowy Tuesday Tunes, działający w MDK pod kierunkiem Natalii Janowskiej. Był też czas dla tancerzy za sprawą zespołu Mini Bit Hop, prowadzonego przez Katarzynę Zarembę.
 
Publiczność miała też okazję dowiedzieć się więcej o życiu jeży, o których to opowiedzieli nasi goście: 10-letni Kajetan Kalina wraz z tatą Adamem. Tego dnia także został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny „Bioróżnorodność. Wzory i kolory natury”.
 
Na finał natomiast wszyscy spotkali się na scenie – Orkiestra Ekologiczna pod kierunkiem Mariusza Łęckiego wykonała piosenkę, stworzoną specjalnie na Dzień Ziemi.
Dzień Ziemi w MDK odbył się w sobotę, 20 kwietnia. Został zorganizowany przez Aleksandrę Antczak i Iwonę Łęcką, a przeprowadzony przez nauczycieli MDK.