Nauczyciele oraz dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowali i przeprowadzili we współpracy z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim warsztaty plastyczne i teatralne. Te kreatywne przedsięwzięcia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji Lustra Bibliotek „Mirabelka” – kiełkująca historia 100licy.
Właściwie mirabelkowa historia w naszym mieście miała swój początek dużo wcześniej, niż warszawska akcja związana z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i za sprawą naszej plastyczki Pauliny Dobrzyńskiej, przybrała wymiar także ekologiczny. Dzięki przeprowadzonemu przez nią w kwietniu happeningowi, uratowała stare drzewa mirabelkowe w ważnym historycznie dla Ostrowa miejscu na Placu 23 Stycznia, ozdabiając je wraz z dziećmi z MDK w piękne i kolorowe szaliki zrobione na szydełku.
Szydełkowa akcja miała swoją kontynuację także podczas warsztatów, które odbyły się w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwsza część (warsztaty plastyczne) miały miejsce 6 października. Uczestniczyli w nim nasi wychowankowie z grupy „Sprawne rączki” prowadzonej przez panią Beatę Hajdziony oraz grupa teatralna pani Violetty Sikory. W spotkaniu brały także udział gospodyni i kierowniczka Filli nr 2 – Regina Walotka , prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjno – Społecznego „re – Ewolucja” – Katarzyna Lisiak, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim – Justyna Szymendera oraz nasza plastyczka Paulina Dobrzyńska.
Na początku warsztatów młodzi uczestnicy wysłuchali fragmenty książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Następnie odbyła się dyskusja dotycząca roli drzew w naszym życiu społecznym, ekologicznym i historycznym. Dzięki dorosłym uczestnikom dyskusji, dzieci poznały także historię naszych ostrowskich mirabelek z Placu 23 Stycznia, które pamiętają wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej. Dyskusja pozwoliła zauważyć ogromną rolę drzew, które oczyszczają powietrze, upiększają przestrzeń miejską, ale także są nośnikami i niemymi świadkami historii i pamięci o ważnych wydarzeniach.
Po literackim wprowadzeniu nastąpiły działania plastyczne. W nawiązaniu do mirabelek z Placu 23 Stycznia dzieci stworzyły kolorowe kompozycje z szydełkowych szalików na krzesłach w bibliotecznej czytelni. Spotkanie zakończyła lektura wyszukanych przez dzieci książek w połączeniu z herbatą i słodkim poczęstunkiem.
Druga część warsztatów odbyła się w tej samej bibliotece 13 października i miała formę teatralną. Spotkanie rozpoczęła historia o warszawskich drzewach mirabelkowych i ludziach mieszkających wtedy w stolicy, którą opowiedziały radna miejska – Teresa Burkietowicz oraz reżyserka teatralna – Wielisława Dankiewicz-Czajka. Działania teatralne przeprowadziła Violetta Sikora. Związane były z życiem narodu polskiego i żydowskiego w czasach niewoli. Za sprawą kilku rekwizytów i wprowadzającej rozmowy dzieci przygotowały niezwykłą etiudę teatralną, która przeniosła wszystkich w dawne czasy przedwojennej Warszawy, gdzie w cieniu mirabelkowych drzew tętniło uliczne życie jej mieszkańców. Spotkanie zakończyły działania plastyczne w postaci symbolicznie zrobionych mirabelkowych zapraw w słoikach – według pomysłu Pauliny Dobrzyńskiej. Kompoty i dżemy przedstawiały marzenia drzew o świecie bez nienawiści i wojen.