Piotr Szczepaniak

PIOTR SZCZEPANIAK


Klub Gier Strategicznych działa w Młodzieżowym Domu Kultury nieprzerwanie od września 2000 roku. W maju roku 2001 na spotkaniu z wybitnym pisarzem fantastyki Andrzejem Sapkowskim zorganizowanym przez ostrowską bibliotekę przyjęliśmy nazwę „Klub Woja Wciska” i chociaż z obecnych wtedy wychowanków nie pozostał do dzisiaj w naszych szeregach żaden, nadal funkcjonuje ta sama nazwa a dawnych członków zastąpili nowi – także tacy, którzy są znacznie od Klubu młodsi.

Hołdujemy zasadzie: „uczyć się przez zabawę, bawić się ucząc”. Gry strategiczne to przede wszystkim szlachetny pojedynek umysłów obmyślających nieoczekiwane rozwiązania, śmiałe manewry, błyskotliwe zagrywki. Gry uczą, że najważniejsze nie jest zwycięstwo, ale uczciwa rywalizacja. Wymagają dyscypliny, koncentracji, pełnego zaangażowania, odrobiny szczęścia i ogromnej wiedzy, bo wygrana jest nagrodą za poniesione trudy. I uczą gry pokory, bo – tak jak w życiu – czasem niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, zwycięża ktoś inny. Najważniejsze to nie zaprzestawać wysiłków i dalej próbować, bo los nagradza wytrwałych. Przede wszystkim jednak gra to zabawa, która powinna przynosić satysfakcję. Jeśli ktoś złapie bakcyla, to może się okazać, że zostanie z nim przez lata!

Gry strategiczne najbliższe są matematyce (uczą kalkulowania swoich szans i możliwości), historii i geografii (wymagają wiedzy o świecie, zarówno tym dawno minionym jak i współczesnym), zachęcają do nauki języków obcych (jeśli gracze pragną należeć do międzynarodowej wspólnoty). Zabawa staje się więc pretekstem i środkiem do doskonalenia samego siebie.

Klub Gier Strategicznych odbywa zajęcia w każdy piątek w godzinach 17:00-20:15. Wielką zaletą naszych zajęć jest to, że spotykają się w nim osoby w różnym wieku – od 10-latków, którzy swoją przygodę dopiero rozpoczynają, przez uczniów gimnazjów i licealistów, po studentów i nawet zupełnie dorosłych wychowanków, którzy niegdyś sami uczestniczyli w zajęciach, a teraz chętnie wspierają młodsze pokolenie w poznaniu sekretów strategicznych zmagań na trójwymiarowej planszy. Jeśli miałbyś ochotę z nami się spotkać, zgłoś się w sekretariacie MDKu, a dowiesz się, w jakim tajemniczym miejscu znajduje się nasza sala klubowa.