Miejsca pamięci w Ostrowie, związane z powstaniem wielkopolskim, były tematem spaceru fotograficznego. Udali się na niego uczestnicy zajęć w grupie dziennikarsko-filmowej Młodzieżowego Domu Kultury.
Pretekstem do spaceru było ustanowienie nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Ostrowie znajduje się wiele miejsc pamięci, poświęconych temu patriotycznemu zrywowi. Są to m.in.: tablice przy ul. Wrocławskiej, Ledóchowskiego czy al. Powstańców Wielkopolskich, pomnik oraz mural przy ul. Kościuszki. Grupa dziennikarsko-filmowa pod kierunkiem Hanny Olejnik na spacerze fotograficznym sfotografowała i sfilmowała kilka z nich: tablicę na ścianie domu parafialnego przy konkatedrze, który to był ośrodkiem życia polskiego w czasie zaborów, na budynku magistratu, który znajduje się właśnie przy al. Powstańców Wielkopolskich 18 oraz mural. Warto dodać, że taka fotograficzna eskapada nie byłą jedyną, w jakiej wzięli udział uczestnicy zajęć z ostrowskiego Młodzieżowego Domu Kultury.
27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie będące największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, polskim zrywem niepodległościowym. Działania bojowe zakończył rozejm z 16 lutego 1919 roku w Trewirze.
ŹRÓDŁO: https://pw.ipn.gov.pl/pwi/pamiec/miejsca-pamieci/9280,OSTROW-WIELKOPOLSKI-miasto-powiatowe.html