Uskrzydlone biennale

Powiatowe Biennale Rysunku ,,Krechy, kreski, kreseczki” w Młodzieżowym Domu Kultury rozstrzygnięte. Na konkurs nadesłano blisko 400 prac, których tematem był ,,Ptasi świat”.   

 

Była to już czwarta edycja biennale, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Plastyczna rywalizacja cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych. W tym roku na konkurs nadesłano 384 prace. Bohaterami wszystkich były ptaki. Organizatorzy chcieli bowiem zwrócić uwagę na konieczność ich ochrony i nieniszczenia ich siedlisk oraz oczywiście zachęcić uczestników do kreatywnego podejścia do tematu. W efekcie powstały prace kolorowe, czarno-białe, kolaże, wykonane m.in. ołówkiem, pastelami, kredkami… Wszystkie ujmują realizacją tematu – na pracach są ptaki spotykane w Polsce, egzotyczne i takie, które zamieszkują tylko wyobraźnię młodych twórców, ptaki uchwycone w ruchu, w locie, ujęte statycznie. Jakie dokładnie, można zresztą obecnie zobaczyć na wystawie pokonkursowej, prezentowanej w MDK-owskiej Galerii ,,Pędzelek”.

Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: dr Lidia Głazik – pracownik naukowy WPA UAM w Kaliszu, Marcelina Wojtasik – absolwentka WPA UAM w Kaliszu i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Paweł T. Dolata – prawnik, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. Komisja przyznała 39 równorzędnych nagród oraz 48  równorzędnych wyróżnień w określonych kategoriach wiekowych. Wręczono je podczas uroczystego rozstrzygnięcia, które odbyło się we wtorek, 26 września, w Młodzieżowym Domu Kultury.  Przybyłych powitała szefowa placówki Anna Drobniewska. Nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe, wręczali: dyrektor MDK, jurorzy i organizatorzy konkursu – plastycy z MDK: Paulina Dobrzyńska i Jakub Godziszewski. Każdy z nagrodzonych otrzymał oryginalną pamiątkę – poduszkę z nadrukowaną na nią konkursową pracą, zaś wyróżnieni – ciekawą kompozycję z ptakiem i karmnikiem.

Podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu był też akcent wokalny – dla młodych plastyków piosenki wykonali adepci śpiewu z MDK: Zuzanna Ogórkiewicz i Bartosz Pawłowski.