Wystawa Jagody Kaszuby z MDK!

Jagoda Kaszuba, instruktorka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury, ma właśnie swoją indywidualną wystawę pt. ,,Zadam Ci zagadkę”. Jej prace można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie.

Jagoda Kaszuba to młoda plastyczka, absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytet im. Adama Mickiewiczu w Poznaniu. Zawodowo pracuje jako nauczycielka plastyki m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury, zajmuje się malarstwem, ilustratorstwem, grafiką warsztatową, kolażem.

Aktualna wystawa w GSW to już jej druga w ostatnim czasie indywidualna prezentacja prac. Bohaterkami jej prac są kobiety – znane doskonale autorce: kobiety z jej rodziny, koleżanki, przyjaciółki. To nie do końca realistyczne portrety, w których autorka próbuje ,,uchwycić” bohatera – jego cechy, wygląd, nastawienie do innych. Pomóc ma też w tym już sama ,,rama” obrazu – to specjalna szara taśma, która służy do napinania papieru akwarelowego. Nie jest równo przyklejona, a poszarpana, pocięta, tak by korespondowała z wyrazem samej pracy. A jakie są to portrety? Zdecydowana większość to prace wykonane węglem i ołówkiem, część to akwarele. Niektóre portrety są lekko rozmyte, inne bardziej. To prace niejednokrotnie pełne ekspresji, bo to przecież o emocje, uczucia oraz cechy charakteru portretowanych w nich chodzi. Artystka bawi się też z konwencją – portretowana osoba nie zawsze jest uchwycona wprost, czasem bohaterka pracy Jagody Kaszuby jest od nas odwrócona, czasem widoczny tylko jest jej profil.

Kolejny cykl portretowy to prace w mniejszym formacie 21×15, prezentujące malarstwo olejne, ujęte w klasyczne drewniane ramy. Nadal to portrety, z tym że tematem dla nich jest pojęcie władzy.

– Moja przedostatnia wystawa przedstawiała prace abstrakcyjne i ilustracyjne. Te prace natomiast powstawały równolegle. Były dla mnie odskocznią. Co ważne, nie jest to cykl skończony. Jest jeszcze wiele kobiet, także mi znajomych, które chciałabym uwiecznić – mówi Jagoda Kaszuba.

Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek, 12 stycznia, w Galerii Sztuki Współczesnej. Prace można oglądać do 23 lutego.