ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK
Propozycje p. Aleksandry Antczak
Dla wszystkich chętnych przesyłam filmik, który pokazuje krok po kroku jak wykonać prostą makramę. Z tego filmu można nauczyć się podstawowych węzłów.
„Dziś proponuję wykonanie dekoracyjnej kartki- obrazu techniką QUILLING. Zachęcam do eksperymentowania z paskami. Potrzebne będą: brystol, kolorowe paski z papieru, klej (wykałaczka do kleju). Jeżeli nie macie igły do quillingu można zwijać paski palcami- bez igły. Jeżeli nie macie gotowych pasków- można je wyciąć z kolorowego papieru a zamiast szablonów nakrętki plastikowe. Do dzieła!”
P.s. Quilling jest to technika z rodzaju papieroplastyki wywodząca się z jubilerskiej techniki filigranu – dlatego nazywana papierowym filigranem. Początki stosowania quillingu datuje się na czasy średniowiecza- kiedy to paski papieru, pokryte złota farbą, naśladowały dekoracje sakralnych obrazów.Obecnie quilling stanowi bardzo popularną formę zdobienia i służy do tworzenia ozdób takich jak kartki, zaproszenia, pudełka ozdobne, samodzielne kompozycje dekoracyjne, a nawet całe obrazy.
A tutaj możecie obejrzeć film…
„Za oknem wiosna, niedługo święta – czas zacząć szyć świąteczne dekoracje. W zeszłym roku w szyciu zajączków w MDK-u towarzyszyli wam rodzice. Mam nadzieję, że i teraz się przyłączą. Na zdjęciach pokazałam wam przykłady ale sami możecie wymyślać postaci, tworzyć szablony. A kiedy już skończycie to może nam pokażecie. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego rodzinnego szycia.”
„Witam serdecznie obie grupy Rękodzieła Artystycznego. Dziś proponuję Wam wykonanie wesołej podkładki stołowej o charakterze świątecznym.
Będziemy pracować wykorzystując technikę patchwork – dla przypomnienia – jest to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką.
Na zdjęciach pokazałam przykład takiej podkładki oraz kolejność działań. Jeżeli macie inny pomysł na wykonanie podkładki techniką patchwork, to realizujcie swój pomysł. Można szyć na maszynie lub ręcznie. Osobom mniej doświadczonym proponuję wykonać małą podkładkę z jednym elementem aplikacji.
Potrzebne będą: papier, ołówek, kolorowe bawełniane tkaniny, wkład bawełniany (lub inny), nożyczki, igła, nici, szpilki, mydełko, maszyna (dla zaawansowanych).
Kolejność działań:
1. Narysować na kartce swoją podkładkę – czyli wykonać projekt.
2. Przygotować szablony np.: prostokąt (podkładka), tułów baranka, głowa, tułów pszczoły, tulipan- odrysować mydełkiem na tkaninach .
3. Wyciąć z materiału: 3 warstwy podkładki- wierzch, środek (wkład bawełniany lub grubszy, miękki materiał np. polar) i spód;
4. Prostokąty – wierzch i środek spiąć szpilkami, ułożyć wszystkie elementy (baranek, pszczoły itd.) na wierzchu i przypiąć.
5. Przyszyć wszystkie elementy ręcznie lub maszynowo wykorzystując ściegi ozdobne, zygzak. Można też pikować maszyną.
6. Złożyć prawą stroną do prawej wierzch z aplikacjami i III- spodnią warstwę, zszyć w koło zostawiając parę centymetrów nie zeszyte.
7. Wywrócić przez dziurę na prawą stronę, wyprasować, zaszyć dziurę i obszyć wokół na szerokość 1,5 cm.
Wierzę, że sobie poradzicie, w razie pytań proszę się ze mną kontaktować- chętnie pomogę. Życzę miłej kreatywnej pracy – zachęcam do tworzenia swoich projektów. Pozdrawiam serdecznie.”
„Witam wszystkie rękodzielniczki i rękodzielników. Dziś ciąg dalszy szycia dekoracji świątecznych, tym razem coś mało skomplikowanego – Pan Zając Wazon a raczej Wazonik. Potrzebne wam będą : słoik dowolnych rozmiarów (mój jest mały), filc w 2 kolorach, nici i przybory: nożyczki, igła, szpilki a także szablon zająca, który zrobicie sami. Młodsze dzieci mogą wykonać zająca z papieru i nakleić go na słoik.”
„Dzisiejszy temat, to mandala. Zainspirujemy się więc sztuką indyjską. „Mandala,to koło, łuk; motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie, a następnie niszczenie – jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne.
Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem, jak i końcem całego układu.” Wasza mandala będzie trwała, a wykonacie ją z kawałków filcu i brystolu. Przygotujcie sobie najpierw potrzebne materiały: Kolorowy filc, brystol, papier, klej na gorąco- lub inny, który sklei filc, nożyczki, cyrkiel. Wzór na kole z brystolu można narysować odręcznie lub przygotować sobie szablon z papieru. Paski zwijamy palcami a na końcu sklejamy. Ta praca może potrwać kilka godzin, więc uzbrójcie się w cierpliwość (w trakcie można pomedytować).”
„W środę 22 kwietnia był Dzień Ziemi. Dobrze byłoby, aby codziennie był Dzień Ziemi i żebyśmy zawsze pamiętali o szacunku wobec tej, która nas żywi i która jest domem nie tylko dla nas, ale również dla innych istnień. Jedną z metod ochrony środowiska naturalnego jest recykling – czyli ponowne wykorzystanie materiałów, dzięki czemu ograniczamy ilość zużywanych surowców i produkcję odpadów – pamiętajmy o tym każdego dnia. Tematem dzisiejszych zajęć jest Papierowa Wiklina- materiał i technika, w której właśnie stosujemy recykling, wykorzystując ulotki reklamowe, stare gazety – do wykonania przedmiotów codziennego użytku: koszy, mat, ozdób. My wykonamy kosz. Potrzebne będą: gazety, nożyczki, patyczek do szaszłyków, klej. Obejrzyjcie zdjęcia oraz film instruktażowy i do dzieła. Pracę można rozłożyć sobie w czasie, a do produkcji „tutek” zaprzęgnąć rodzinę.
„Dzień dobry wszystkim. Dziś proponuję wykonanie kartki okolicznościowej (np. na Dzień Matki, imieniny, urodziny…) metodą Scrapbooking. Jest to sztuka tworzenia i dekorowania albumów , kartek, pamiątek – w której można się zakochać. Book, to z ang. książka, scrap – to skrawek – czyli album ze skrawków. Oznacza to, że nie musimy wychodzić na zakupy, wystarczy, że przejrzymy nasze szuflady a na pewno znajda się: skrawki papieru kolorowego, brystol, koronki, wstążki, piórka, guziki, koraliki itp., papier ozdobny – możecie wykonać go sami – ja wykonałam go za pomocą kredek akrylowych; napisy można wykonać ręcznie lub wydrukować.
Przydadzą wam się również: klej, taśma klejąca dwustronna, nożyczki, dziurkacze , nóż do strzępienia – postarzania brzegów , farby, pisaki, szablony, stemple itp.
Najpierw przygotujcie sobie wszystkie potrzebne materiały i przybory, a potem do dzieła. Zobaczycie, że wam się spodoba.”
Relacja z warsztatów w Scrapbooking Shop – album Trpikalna Wyspa