„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK
Propozycje p. Beaty Hajdziony.
„Poszukiwacze Przygód” do dzieła !!! Na dużej kartce rysujemy swoje autoportrety. W dwóch kubeczkach jednorazowych wycinany denka i, przyklejając do kartki, tworzymy lornetkę. Można wyciąć dwie ręce i je dokleić. Będzie wtedy rysunek 3D. Wystarczy jeszcze przykleić sznurek i obraz gotowy. 😁
„Sprawne Rączki w akcji. Potrzebujemy: piłeczek, kosza ( karton po butach, kosz na śmieci) i worka na śmieci. Do worka łapiemy powietrze i go zawiązujemy. No i bawimy się w NBA. Można urządzić zawody między rodzeństwem lub pokoleniami. Wówczas przydadzą się różne kolory piłeczek. Powodzenia !!!”
„Witajcie moje Rączki kochane!!!
Abyśmy nadal były Sprawne, proponuję dzisiaj wykonanie „Sensorycznej Cytrynki”.
Potrzebujemy dwóch balonów, grochu ( ryżu, kaszy etc.), nożyczek i lejka ( niekoniecznie). Do jednego balona wrzucamy garść ziarenek. Oczywiście pojedynczo, bo ” stadem” się nie da. Delikatnie go nadmuchujemy i zawiązujemy. Z obu balonów odcinamy końcówki. Drugi balon nakładamy na pierwszy – tu przyda się dorosły 😁 I już gotowe!!! Możemy cytrynkę ugniatać lub zrobić mamie masaż karku.
Do usłyszenia i zobaczenia.”
„Kochane Rączki, (nawet te duże Zuzie, które twierdzą, że nie potrafią) kolejna propozycja. Za oknami coraz cieplej – można to wykorzystać. Kto nie ma ogródka, może pobawić się z cieniem na ścianie. Odrysowujemy kontury naszego cienia, następnie je kolorujemy i dorysowujemy stosowny krajobraz. Zachęcam do abstrakcyjnego potraktowania Waszych bohaterów. Do dzieła! I do kolejnego spotkania. 💋”
„Kochane Rączki! Zaczął się nowy tydzień – zatem nowe wyzwania przed nami.
Dzisiaj zapraszam do malowania. Przyda się: klej na gorąco + pomoc kogoś starszego, farby i pędzel ( fot 1). Przygotowujemy szablony. Mogą to być figury geometryczne ( fot. 2 ), rysunek abstrakcyjny (3) lub obrazek. Od tygodnia jest już wiosna, więc może jakiś wiosenny widoczek (4).
Teraz malujemy wg uznania.
Możecie, podczas pracy, posłuchać utworu muzycznego pt. „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.
PS. Zajrzyjcie do naszych boćków z Przygodzice.
Przysyłajcie swoje prace – umieścimy je w naszej Galerii on-line. 😘
Do jutra!!!
…i jeszcze rarytasik od Pani Beaty Hajdziony. Wirtualna wycieczka po domu Claude’a Moneta.
„Rączki moje kochane i sprawne !!!
Zapraszam Was dzisiaj do gry plastycznej. Przetestowałam ją wczoraj na swojej rodzinie. Przeżyłam, więc nie jest tak źle. Zabawa była przednia.
Potrzebne są:
– kostka do gry
– kartki i ołówki
– kredki
Gra NIE JEST na wyścigi !
Zasady:
Każdy gracz ma kartkę i ołówek. Jego zadaniem jest naszkicowanie postaci. To gracz decyduje co będzie rysował. Kota, księżniczkę, dinozaura czy kosmitę.
O kolejności rysowania decyduje … los.
Każdy gracz rzuca kostką i na podstawie wyrzuconej liczby oczek rysuje dany element.
Przy komponowaniu postaci należy pamiętać o zachowaniu proporcji. Gdy zaczniemy rysować od kończyn dolnych, trzeba pamiętać o przestrzeni na wyższe partie ciała.
Gra kończy się, gdy pierwsza osoba narysuje wszystkie elementy.
Najwięcej zabawy jest, gdy po raz kolejny wyrzucimy np. rysowanie głowy. Możemy naszej postaci dorysować kolejną głowę lub dorysowywać więcej szczegółów.
Gdy gra się kończy, wszyscy pokazujemy swoje prace – nawet te nieukończone. Można je teraz pokolorować i powiesić w domowej Galerii.
Beata Hajdziony”
„Kochane Rączki !!!
Dzisiaj prawdziwy rarytas! ( zapytaj dorosłych co znaczy to słowo 😁) – Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego udostępniło „Legendę o herbie Ostrowa Wielkopolskiego”.
Zapraszam Was do kina.
Po obejrzeniu filmu ( i, jak Was znam, po przekąsce) zabieramy się do pracy.
Narysujcie, namalujcie jakiś fragment naszego miasta. To może być budynek, park, Piaski Szczygliczka. Wasze ulubione miejsce.
Przyślijcie mi zdjęcia Waszych prac.
Do dzieła i do jutra !!!
Beata Hajdziony”
LEGENDA O HERBIE OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO
„Rączki moje, obie grupy!!!
Dzisiaj proponuję wykonanie osłonki na doniczki lub świecznika z klamerek.
Potrzebne będą:
– okrągła butelka po wodzie
– drewniane klamerki
według uznania : farby, sznurek, koronki.
Z butelki odcinamy dno na wysokość ok. 2-3 cm. I teraz wg uznania przyczepiamy klamerki pomalowane lub w naturalnym kolorze. Przyozdabiały sznureczkiem, koronką, guzikami lub koralikami.
W taką osłonkę możemy włożyć świeczkę lub doniczkę.
Proponuję zasiać np. rzeżuchę. W kilka dni będziecie mieć piękną dekorację i jednocześnie zdrową przekąskę.
Do dzieła !!!”
„Rączki sprawne i kochane Moje !!!
Nowy tydzień i nowe wyzwania przed nami.
Dzisiaj proponuję wykonanie … Drzewa Genealogicznego.
Możecie wspólnie z rodzicami obejrzeć rodzinne albumy ze zdjęciami. To dobry czas, aby dowiedzieć się czegoś więcej o Waszych rodzicach i dziadkach. Zbierzcie informacje o Was. Przygotujcie karteczki z imionami i datami. Wydrukujcie fotografię lub narysujcie portrety Waszych bliskich i swoje.
Teraz przyszedł czas na „posadzenie” Waszego drzewa. Jego pniem mogą być Wasi rodzice. Wówczas w gałęziach znajdziecie się Wy i Wasze rodzeństwo, a w korzeniach dziadkowie.
Trzymam kciuki za Wasze podróże rodzinne. Pochwalcie się swoimi dziełami.
💋”
„Witam obie grupy wtorkowych Sprawnych Rączek !
Dzisiaj zapraszam Was do wspólnej zabawy. Ćwiczyć będziemy rękę i oko. Wykonamy zabawkę sprawnościową, podobną do tej jaką robiliśmy jesienią. Dzisiejsza będzie jednak „na czasie”. Będziemy starali się złapać kurczaczka do skorupki – to tak w nawiązaniu do zbliżających się świąt.
Dobrej zabawy !!!”
„Witam obie grupy wtorkowych Sprawnych Rączek !
Dzisiaj zapraszam Was do wspólnej zabawy. Ćwiczyć będziemy rękę i oko. Wykonamy zabawkę sprawnościową, podobną do tej jaką robiliśmy jesienią. Dzisiejsza będzie jednak „na czasie”. Będziemy starali się złapać kurczaczka do skorupki – to tak w nawiązaniu do zbliżających się świąt.
Dobrej zabawy !!!”
„Kochane i baaaardzo Sprawne środowe Rączki moje !!!
Dzisiaj zapraszam do „rękodzielniczej’ zabawy na huśtawce.
Przyda się do tego karton po butach, o którym mówiłam już jakiś czas temu. Przygotujcie również kolorową bibułę lub kartki, sznurek, pisaki i … sami zobaczycie co jeszcze. 😉
W kartonie wykonamy własną huśtawkę, a na niej możecie posadzić siebie lub swoją mamę.
Liczę na Waszą kreatywność, bo jesteście bardzo pomysłowi.
Do dzieła !!!
Pokażcie mi swoje prace.
Pozdrawiam.”
„Witam przedświątecznie !!!
Mam dla Was propozycję na łatwy i super kolorowy papierowy wianek wielkanocny. 🙂
Materiały:
– Kolorowy blok techniczny
– Biały blok techniczny
– Papier, serwetki lub taśmy we wzory wielkanocne lub wiosenne
– Wstążka
– Nożyczki
– Klej
Rozpoczynamy od przygotowania szablonu jaja. Najlepiej wyciąć go ze sztywnej kartki. Teraz można już odrysowywać jajka na wianek. Potrzebnych jest 12 jajek. Ja zdecydowałam się na 6 gładkich i 6 we wzory, tak aby były naprzemiennie. Gładkie jajka wycięłam z kolorowego bloku technicznego. Wzorzyste jaja można wykonać z wielu materiałów np. z papieru do pakowania, kolorowych stron z czasopism czy serwetek. Niezależnie którą z opcji wybierzesz należy usztywnić jajo. W tym celu przyklej papier na biały karton, odrysuj szablon na drugiej stronie i wytnij.
Ostatnią czynnością przygotowawczą jest wycięcie podstawy wianka. Można do tego celu użyć papierowego talerza i wyciąć środek. Alternatywnie można odrysować na kartonie talerz i ponownie wyciąć środek. Moja podstawa ma około 25 cm średnicy.
Kompletowanie wianka to już sama przyjemność. Na początek należy się zastanowić w jakiej kolejności mają być rozmieszczone jajka. Najlepiej wykonać kilka prób na sucho, aby wybrać optymalną kompozycję.
Ostatnią czynnością jest zamontowanie wstążki. W tym celu należy naciąć jedno jajko i przeciągnąć wstążkę od spodu, tak aby na wierzchu wianka zawiązać kokardę.
Przyjemnej pracy !!!
Zdrowych i wesołych Świąt. 💋„
„Witam poświątecznie obie grupy wtorkowe!!!
Zapraszam do wspólnej zabawy!
Dzisiaj wykonamy Własną Grę Planszową.
Wystarczą:
– kredki
– kartka papieru ( może być kolorowa)
– ewentualnie pokrywka od kartonu, np. po butach
Jeśli chcecie umieścić Waszą planszę w pudełku, to dopasujcie wielkość kartki do pudełka.
Teraz na kartce narysujcie pierwsze i ostatnie miejsce Waszej gry. Następnie połączcie je krętą ścieżką, złożoną z wielu pól. Po drodze możecie dodać utrudnienia i zadania np. kałużę, przez którą można stracić kolejkę lub górkę, którą żeby przejść trzeba wyrzucić określoną liczbę oczek na kostce – zasady te opiszcie w instrukcji.
Dorysujcie dodatkowe detale, ozdabiające Waszą planszę.
I to tyle.
Teraz potrzebujecie pionków ( guzików, mini zabawek etc.), kostki do gry i dobrego humoru.
Przyjemności życzę podczas przygotowań i już podczas gry !!! 💋„
„Witajcie środowe ( i nie tylko) Rączki !!!
Dzisiaj .. głowy do góry !!! I to dosłownie.
Zapraszam do spojrzenia wysoko ponad głowami. W chmury. Chmury są niesamowite. Często przypominają swoim kształtem zwierzęta, przedmioty lub dziwaczne stwory. Nie ma dwóch takich samych chmur. Dzisiaj potraktujemy je jako modelki do naszych prac.
Potrzebne będą:
– gładkie białe kartki
– kolorowe kredki
– wygodne poduszki do leżenia (można w ogródku na trawie, na balkonie lub przy oknie).
Możecie zrobić własny” chmurkowy” album. Wówczas kilka / kilkanaście białych kartek złóżcie razem. Z kolorowego kartonu lub ozdobnego grubszego papieru zróbcie okładkę. Z boku wytnijcie dziurki, przez które przewleczecie wstążeczkę i całość zwiążecie. Chmurkowy pamiętnik gotowy.
Teraz każdego dnia, kiedy wyraźnie będzie widać na niebie pojedyncze chmury możecie je rysować. Można do nich dorysowywać śmieszne detale.
Jeśli chcecie możecie zapisywać datę ” złapania” Waszej chmury.
Przyjemności!!!”
„Witajcie w ten słoneczny czwartkowy dzień !
Dzisiaj zapraszam obie grupy do … porządków w Waszej szafie. 😁Na pewno znajdą się w niej jakieś samotne lub za małe już skarpetki. Zrobimy z nich
SKARPETKOWE ZWIERZAKI NA PATYKU.
Możecie zrobić jelenia, konika, jednorożca czy nawet smoka! Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.
Na początek wypchajcie skarpetkę starymi gazetami. Teraz zastanówcie się jakiego zwierzaka chcecie mieć i nadajecie jego kształt wypchanej skarpetce.
Z guzików, koralików, nakrętek zróbcie oczy, nosy i co tam sobie jeszcze wymyślicie. Możecie Waszym zwierzakom doczepić grzywę (z wełny), uzdę lub inne ozdoby.
Teraz pora umieścić naszego zwierzaka-cudaka na kiju. Może to być kij od szczotki lub patyk (jeśli macie swój ogródek).
I to już.
Jeśli znaleźliście więcej niepotrzebnych skarpetek, a nasza zabawa się Wam spodobała, to możecie wyczarować skarpetkowe stworki również na ręce.
Zasada jest taka sama, jak przy ich kolegach na kiju. Jedyna różnica polega na tym, że mniej je wypychamy. Z gazet tworzymy tylko głowę, którą zaopatrujemy w oczy, uszy, czułki etc.
Resztę skarpetki zostawiamy na naszą rękę, która będzie animować tego cudaka.
Przyjemnej zabawy!!!”
„Halo, halo !
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ziemi.
Zapraszam zatem wszystkie Sprawne Rączki ( i nie tylko) do zajęć przygotowujących do tego święta.
Dzisiaj utrwalimy sobie wiedzę – oczywiście w formie zabawy – na temat segregowania odpadów.
A od poniedziałku przydadzą się nam małe słoiki, rolki po papierze, kartony po butach i resztki włóczki. W ramach wiosennego „Sprzątania Świata” możecie uporządkować Wasze pokoje, biurka czy kąciki zabaw. Na pewno znajdą się tam materiały potrzebne do naszych działań. Może nawet odnajdziecie jakieś skarby ! 😁
Teraz zapraszam Was już do ESCAPE ROOM -u.
Powodzenia !!!”
Escape room „Ratunek dla Ziemi”
„Dzień dobry i dobry cały nowy tydzień Wam wszystkim !
Przed nami tydzień, w którym świętować będziemy Dzień Ziemi. Zaczynamy od przygotowania WŁOCHATYCH JADALNYCH STWORKÓW.
Potrzebne będą:
– słoiki, puszki lub niepotrzebne kubki czy szklanki
– szary papier lub gazety
– ziemi
– nasionka ziół lub małe sadzonki np. z marketu
Do Waszych pojemników wsypcie ziemię i posiejcie nasionka (szczypiorek, pietruszka, bazylia). Jeśli macie zioła ze sklepu, to przesadzacie je. Teraz owińcie Wasze doniczki papierem lub gazetą tak by był on nieco wyższy od doniczki. Całość udekorujcie śmiesznymi elementami, najlepiej pochodzenia naturalnego. Zróbcie im np. oczy z pestek, nos z patyka, łapki z gałązek. Doniczki postawcie na parapecie. Nie zapomnijcie o podlewaniu.”
„Witam.
Czy zaglądaliście do naszych bocianów z Przygodzic? Wiecie ile już mają jajek w gnieździe? Sprawdźcie.
Dzisiaj proponuję Wam zrobić sobie własnego bociana.
Potrzebujemy:
– wydmuszkę
– patyczek do szaszłyków
– pasek białego papieru na skrzydła (ok. 4 x 20 cm)
– pasek białego papieru na ogon (ok. 6 X4 cm) wycięty w klin i zaokrąglony
– pasek białego papieru na głowę (ok. 2,5 x 28 cm)
– pasek białego papieru na szyję (ok. 2 x 20 cm)
– pasek niebieskiego papieru na oko (ok. 2,5 x 14 cm)
– kawałek czerwonego papieru w kształcie trójkąta o podstawie 3 cm i wysokości 9 cm na dziób
– kawałki czarnego papieru na pióra
– nożyczki, klej
Do dzieła!!!”
„Sprawne Rączki!
Zapraszam dzisiaj dodatkowo do zabawy. Będziemy bawić się DMUCHAWKĄ własnoręcznie wykonaną.
Dmuchawka to prosta zabawka z recyklingu– łatwa do samodzielnego wykonania.
Należy tak wydmuchiwać przez nią powietrze, aby kulka unosiła się w powietrzu.
Materiały i przybory:
– plastikowa butelka wraz z korkiem
– nożyczki
– gruby gwóźdź
– słomka
– chusteczka higieniczna
1. Z butelki odcinamy lejek.
2. Gwoździem robimy dziurkę w nakrętce od butelki – TU KONIECZNA JEST POMOC DOROSŁYCH.
3. Do uzyskanego otworu w nakrętce wkładamy słomkę i zakręcamy ją na lejku. Z chusteczki higienicznej robimy kulkę i umieszczamy w dmuchawce.
4. Jako obiekty latające przetestowałam również styropianową kulkę oraz piłeczkę ping-pongowe, ale niezmiennie najłatwiej „lewituje” zwykła jednorazowa chusteczka mocno zmięta w kulkę:)
Kiedy dmuchamy w słomkę, strumień powietrza wpada bezpośrednio pod kulkę. Kulka leżąc na dnie lejka blokuje ujście powietrza. Jeśli będziemy dmuchać z odpowiednią siłą kulka „zawiśnie” w powietrzu.
„Witam środowe Sprawne Rączki ( choć mam nadzieję że nie tylko)!!! Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji przygotujemy serduszka. Tym razem z wełny.
Potrzebne będą:
– kartoniki
– ołówek
– nożyczki
– klej lub taśma klejąca
– wełna.
Zaczynamy od narysowania na kartonie kształtu serduszka. Wielkość zależy wyłącznie od Was.
Wycinamy.
Owijanie naszego serduszka rozpoczynamy od przyklejenie początku wełny taśmą lub klejem. Teraz możemy już owijać nasz kartonik. Robimy to w różnych kierunkach.
Gdy uznamy, że nasze dzieło jest już doskonale 😁 ucinamy wełnę i ją np. przyklejamy lub zawiązujemy.
Możemy zamontować pętelkę do zawieszenia naszego serduszka. Możemy również wykonać kilka serc w różnych kolorach i przykleić je, za pomocą kleju na gorąco, do patyka przyniesionego ze spaceru. Powstanie w ten sposób piękna dekoracja na ścianę.
Wiem, że nie zabraknie Wam pomysłów.
Ponadto zapraszam na stronę MDK. Znajdziecie tam KONKURS PLASTYCZNY I POETYCKI, zorganizowany z okazji dzisiejszego święta. Zachęcam do wzięcia w nim udziału !!! Czekam na Wasze prace.”
„Witam obie grupy czwartkowe. Dzisiaj propozycja, która jest odpowiednia zarówno dla młodszych jak i dla starszych Rączek. W roli głównej dzisiejszych zajęć jest … Jego Długość PATYK. Znów możemy wychodzić na spacery. Proponuję zatem przynieść do domu trochę patyków i wyczarować z nich różne stworki.
Potrzebujemy:
– patyki
– farby i pędzle
– ewentualnie plastelina lub wełna
Jeśli mamy proste patyki to malujemy je według własnego uznania. Możemy z nich zrobić np. etniczną dekorację. Jeśli nasz patyk ma odnogi i rozgałęzienia – wystarczy uruchomić wyobraźnię i rozpoznać w nim …smoka, krokodyla, leśnego ducha etc. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Do dzieła !!!
I przypominam o naszych Konkursach, ogłoszonych z okazji Dnia Ziemi. Popracujcie nad nimi w weekend i pokażcie swoje dzieła w poniedziałek.
Pa, pa – całuski sto dwa!!!”
„Witam piątkowo !!!
Zapraszam Was na wycieczkę. W weekend będziemy zwiedzać Kopalnię Soli w Wieliczce. Kto ma okulary VR może z nich skorzystać. Przyjemnego pobytu !!!”
Kopalnia Soli w Wieliczce – Trasa muzealna
„Sprawne Rączki, zaczynamy nowy tydzień !!!
Już wiecie, że kolejne dni upłyną Wam na pracy i zabawie w domu. Warto więc częściej zaglądać do książek.
Dzisiaj proponuję Wam wykonanie zakładek.
Potrzebne będą:
– kolorowe kartki z bloku technicznego
– pisak i ołówek
– nożyczki i klej
– ewentualnie gotowe oczka do przyklejenia
Zakładkę możemy przygotować wg szablonu. Możemy również stworzyć własny wzór.
Wycinamy ją i ozdabiamy według uznania.
Nacinając pyszczek / buzię / ryjek tworzymy miejsce, które będziemy mogli zaczepić o kartkę w książce.
Przyjemnej pracy i lektury.”
„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK
Propozycja Pani Beaty Hajdziony.
„Witam wtorkowe Rączki ! Szczególnie te, które twierdzą, że nie potrafią rysować ( Zuzia pozdrawiam 😁).
Dziś kolejna porcja zakładkowych pomysłów. Tymm razem nieco trudniejszych, bo dla starszych Rączek.
Potrzebne będą:
– kartonik (np.tył z bloku)
– nożyczki i klej
– kawałki tkanin, serwetki papierowe, wycinki z gazet
– włóczka, koraliki, wstążeczki
Z kartonika wycinamy prostokąt, który będzie podstawą do naszej zakładki. Teraz wszystko leży w Waszych rękach. Możemy odkleić go piękną serwetką lub ulubioną bohaterką serialu ( wyciętą ze starej gazety).
Możemy – przy nieco większej wprawie i cierpliwości – wyczarować na zakładce aniołka z resztek tkanin i sznurka do pakowania.
Całość możemy ozdobić frędzelkami, warkoczykami.
Wiem, że pomysłów Wam nie zabraknie.
Ściskam wszystkich mocno … w pasie. 💋”
„Wiosna rozkwita jak szalona. Zaproście ją do domu !!!
Dzisiaj proponuję wykonanie wiosennego wianka dekoracyjnego.
Potrzebne będą:
– wytłaczanki po jajkach
– tekturka
– nożyczki
– klej lub dwustronna taśma klejąca
– farby i pędzelki
– koraliki, cekiny do dekoracji.
Wytłaczanki trzeba pociąć według linii, które widać na fotografii. Z połowy wyciętych elementów przycinamy kwiatki, resztę pozostawiamy. Wszystkie malujemy. Możemy dodatkowo ozdobić je koralikami, guzikami czy cekinami.
Po wyschnięciu przyklejamy do wyciętego z tekturki kółka.
Wiosenna ozdoba gotowa !!!”
„Witajcie moje poniedziałkowe Sprawne Rączki !!! Zabieramy się do roboty. Dzisiaj zapraszam Was na spacer do brzozowego zagajnika lub na ukwieconą łąkę. Z plasteliny. Zadanie jest proste. Na sztywnej kartce wyczarowujemy, przy pomocy naszych paluszków i plasteliny, magiczne miejsce. Drzewa, kwiaty, owady. Wiem, że wyobraźnia Was nie zawiedzie.
Do dzieła!!!”
„Witajcie obie wtorkowe grupy Sprawnych Rączek!
Pozostajemy w roślinnych klimatach. Dzisiaj zrobimy własne roślinki doniczkowe. Zbliża się Dzień Mamy – mogą być doskonałym prezentem z tej okazji.
Potrzebne będą:
– folia bąbelkowa
– cienki drucik lub wycior
– farba i pędzelki
– klej
– doniczki lub rolki po papierze toaletowym i ozdobny papier.
Zaczynamy od przygotowania naszych roślinek. Drucik owijamy arkuszem folii, tworząc w ten sposób rulonik. Końcowy brzeg foli sklejamy. Takich „paróweczek” tworzymy kilka.
Jeśli chcemy, żeby nasz kaktus był np. kulką – to właśnie taki kształt formujemy z foli.
Teraz pora umieścić roślinkę w doniczce. Jej dno wykładamy niewielką ilością foli. Wkładamy nasze kaktusy i przyklejamy je.
Teraz pora na malowanie. Dobrze sprawdza się farba zmieszana z odrobiną kleju – lepiej trzyma się folii.
Na wierzchu doniczki układamy folię, imitującą ziemię. Ją też malujemy. Kiedy farba wyschnie wyginamy nasze kaktusy. Możemy doczepić do nich kwiatki, zrobione z bibuły.
W sytuacji, gdy nie mamy doniczek wykorzystujemy rolki po papierze toaletowym. Oklejamy go ładnie i pojemnik gotów.
Nasze kaktusy mogą mieć również kolce. W tym celu wykorzystujemy wykałaczki, które wbijamy w roślinki.
Da-dam !!!”
„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK
Propozycja Pani Beaty Hajdziony.
„Witam środowe Sprawne Rączki!
Nadal w roli głównej naszych zajęć jest folia bąbelkowa. Dziś wykorzystamy ją jako narzędzie malarskie.
Potrzebować będziemy:
– folii bąbelkowej
– farb i pędzelków
– kartek.
Wiem, że jesteście bardzo kreatywni, więc przedstawiam Wam tylko kilka pomysłów, ale efekt końcowy zależy wyłącznie od Was. Możecie przygotować obraz lub laurkę dla mamy z okazji jej Święta (26 maja).
Zasady jest prosta. Farbę nakładamy na folię i nią malujemy. Folia może służyć jako pędzel lub stempel. W tym drugim przypadku musimy wyciąć ją w określony kształt np. serduszko
Przypatrzcie się obrazkom i stwórzcie własne dzieła. Zatem . .. do dzieła!!! 😁„
„Czwartkowe Rąsie !!!
Działamy.
Nadal wykorzystujemy możliwości jakie daje nam folia bąbelkowa.
Dodatkowo za oknami wiosna szaleje na całego. Kwitną kwiaty i drzewa owocowe. A jak kwitną kwiaty, to pojawiają się pszczoły.
My dzisiaj połączymy oba te elementy – pszczoły i bąbelki. Stworzymy „miodowe” obrazy.
Jak zwykle wierzę w Was i liczę na Waszą kreatywność. Moje propozycje to tylko sugestie.
Możecie odcisnąć pomalowaną folię lub przykleić ją do kartki i dopiero pomalować. Świetnie imituje ona plaster miodu. A pszczoły mogą powstać z guzików lub odcisków Waszych paluszków. Wystarczy dorysować szczegóły i praca gotowa.
Jeśli spodoba się Wam ten sposób pracy, wyczarujcie np. łąkę a na niej guzikowe zajączki.
Przyjemnej pracy życzę. 😁„
„Dzień doberek !!!
W ramach weekendowego relaksu zapraszam Was na wycieczkę po Polsce (oczywiście online). Będzie to zabawa ze zgadywanką – taki Ecape room. W rozwiązaniu znajdziecie przedmiot, który przyda się bacznym obserwatorom i pomoże utrwalić wspaniałe wspomnienia. Do dzieła! Przyjemnej zabawy życzę ! Do zobaczenia na szlaku !!!”
„No i mamy nowy tydzień. Poćwiczymy zatem nasze…szare komórki !!!
Dzisiaj przygotujemy znaną zabawę logiczną „Kółko i krzyżyk”.
Możecie grać w nią w tradycyjny sposób czyli na kartce papieru (fot nr 1) Ale możecie użyć Waszych sprawnych rączek i wyczarować grę w zupełnie nowej odsłonie. Przydadzą się do tego łupinki od włoskich orzechów lub kamienie. Możecie swoją grę wydziergać na szydełku. możecie wykonać także wersję „turystyczną” czyli taką, którą można zabrać na biwak. Wówczas uszyjcie woreczek, na którym narysujecie markerem lub wyszyjecie ramki do grania. A pionki – to już sami wiecie z czego zrobić.”
„Witam wtorkowe grupy Sprawnych Rączek.
Dzisiaj proponuję własnoręczne wykonanie gitary !
Potrzebujemy:
– kartonika po chusteczkach higienicznych
– gumek recepturek
– kolorowego papieru
– kleju i nożyczek
– kawałka grubego kartonu
– taśmy dwustronnej
– markera
Z pustego pudełka wycinamy folię, blokującą otwór do wyciągania chusteczek. Oklejamy je kolorowymi kawałkami papieru wg uznania.
Gumki recepturki zakładamy wzdłuż dłuższego boku kartonika. Pudło rezonansowe mamy już gotowe. Już teraz możemy sobie „pobrzdąkać”.
Musimy jeszcze dorobić gryf do naszej gitary. W tym celu z kartonu wycinamy odpowiedni kształt. Markerem dorysowujemy struny, progi i inne detale. Przy pomocy taśmy przymocowujemy gryf z tyłu pudełka, przyklejając jednocześnie gumki. Ustabilizuje je i zapobiegnie ich strzelaniu w przypadku pęknięcia.
I w ten oto sposób nasza gitara jest już gotowa !!!”
„Witam środowe Rączki !
Zapraszam na ciąg dalszy zabawy z instrumentami perkusyjnymi. Dzisiaj zrobimy bębenek.
Potrzebne będą:
– pudełko po mleku dla dzieci lub kawie
– nożyczki, klej
– balon
– taśma izolacyjna lub klejąca
– materiały do dekoracji
Na pałeczki:
– patyk do szaszłyków lub inny
– plastelina, pompon lub korek do butelki po winie
Zaczynamy od wykonania bębenka. Jak zwykle, licząc na Waszą kreatywność, podsuwam kilka podpowiedzi. Puszka, z której powstanie nasz instrument może być pusta lub możemy do niej wsypać jakiś drobny materiał, np. ryż. Membraną bębenka może być jego plastikowe zamknięcie. Możemy też na otwartą puszkę naciągnąć balonik. W tym przypadku balon najpierw nadmuchujemy, aby był bardziej rozciągliwy. Następnie odcinamy mu „ogonek” i nakładamy na puszkę. Zabezpieczamy go sznurkiem lub gumką i oklejamy taśmą.
W zasadzie bębenek jest już gotowy.
Teraz można go pięknie przyozdobić. Wykorzystajcie do tego Waszą wyobraźnię i to co macie pod ręką.
Przyszła pora na pałeczki do grania. Zrobić możemy je na kilka sposobów.
Z patyków do szaszłyków, na które nabijamy korki od wina lub przyklejamy plastelinowe kulki.
Jeśli chcemy, aby nasz instrument wydawał delikatny dźwięk, pałeczki możemy zrobić z patyków do których przykleimy pompony.
I to już !!! Przyjemnego muzykowania Wam życzę i zapraszam jutro na ciąg dalszy naszych muzycznych poszukiwań.”
„Witam, witam i o zdrowie pytam! 😁
Kolejny dzień instrumentalnych przygód przed nami. Dzisiaj zapraszam do wspólnej zabawy przy wykonywaniu kołatki / bębenka obrotowego / małpiego bębenka.
Potrzebujemy:
– tekturki
– patyczka np. po lodach
– kolorowej gazety
– sznurka lub wełny
– guzików lub koralików
– kleju, taśmy klejącej
– dziurkacza.
Zaczynamy od wycięcia z tektury dwóch kółek. Możemy ich kształt odrysować np. od miseczki. Najlepiej gdy kółko jest większe od szklanki, a mniejsze od małego talerzyka. Podobne kółka wycinamy z kolorowej gazety. Następnie oklejamy nasze kartoniki kolorową gazetą. Od środka jednego z tekturowych kółek taśmą klejącą przymocowujemy patyczek. Teraz obie strony naszego bębenka dokładnie sklejamy.
Gdy klej trochę przeschnie, dziurkaczem wykonujemy 7 otworów w miarę równych odległościach po okręgu.
Ze sznurka lub wełny odcinany 7 równych kawałków. Ich długość powinna być zbliżona do średnicy naszego kółka. . Nawlekamy na nie po jednym guziku lub koraliku, wyśrodkowujemy i zawiązujemy. Teraz przywiązujemy do dziurki w bębenku.
Ważne. Aby guziki się nie plątały podczas grania, najlepiej jest zawiązać supeł na sznurku tuż za dziurką w tarczy bębenka.
I to w już. Ta przeszkadzajka doskonale sprawdzi się do odstraszania ustnych myśli.
W ten oto sposób stworzyliśmy kolejny instrument do naszej wspaniałej orkiestry.
Myślę, że to jeszcze nie koniec !!!”
„Kochani !!!
Oprócz tego, że jesteśmy Sprawnymi Rączkami, to jeszcze i Mądrymi Główkami.
Nie tak dawno obchodziliśmy Dzień Ziemi. Ważne jednak, żeby przez cały rok być świadomymi mieszkańcami naszej Planety.
Zapewne słyszycie w mediach o suszy, która nam zagraża. To bardzo ważne, by świadomie korzystać z tego daru natury.
Dzisiaj, w ramach świadomego odpoczynku po pracowitym tygodniu, zapraszam Was do obejrzenia filmu na temat wody – jej oczyszczania.
Dobrego weekendu życzę.”
„Witam wszystkich spragnionych muzyki we własnym wykonaniu !!!
Dzisiaj do przygotowania kastaniety.
To instrument z grupy idiofonów zderzanych. Składa się z pary drewnianych ( rzadziej kościanych) muszelek. Niekiedy przymocowane są one do rękojeści.
Kastaniety kojarzą się nam z hiszpańskimi tancerkami.
Do naszych kastanietów potrzebujemy:
– tekturki
– linijki, ołówka i nożyczek
– pisaków
– korków i kapsli.
Zaczynamy od przygotowania pasków z tektury. Przykładowe wymiary podaję na zdjęciu. Po ich wycięciu ozdabiamy je według uznania.
Teraz przyda się pomoc kogoś dorosłego, który z korka utnie nam dwa kawałki. Przyklejamy je do dwóch wewnętrznych końców naszej tekturki. Na korki przyklejamy kapsle. Tekturki zginamy na pół, kapslami do środka.
Nasze kastaniety są gotowe do działania!!!”
„Moje kochane Sprawne Rączki!
Nie ustajemy w wysiłkach, aby stać się posiadaczami największego instrumentarium w historii kwarantanny !!! Dzisiaj przyszedł czas na … MARAKASY.
Marakasy należą do instrumentów samobrzmiących (idiofonów), których korpus wykonywany był z gliny, skorupy orzecha lub dyni i osadzony na drewnianym trzonku. Wewnątrz tak utworzonej puszki rezonansowej znajdowały się nasiona, kamyczki etc. , wydające charakterystyczny szelest.
Do wykonania naszych marakasów wykorzystamy:
– pudełka z jajek niespodzianek ( małe i duże)
– plastikowe łyżki
– ryż
– taśmę klejącą
– kolorowy papier i klej
Do pudełeczek wsypujemy ryż. Może to być również piasek, kasza lub inny drobny materiał. Miejsce zamknięcia zaklejamy taśmą.
Małe pudełeczka umieszczamy pomiędzy dwoma plastikowymi łyżkami i owijamy ponownie taśmą. Duże pudełko nie wymaga rączki.
Teraz przyszedł czas na ozdobienie naszych instrumentów. Robimy to według własnego uznania.
I to już. Kolejny instrument w naszej kolekcji gotowy!!!”
„Witam.
Dzisiaj nadal gramy, stukamy i grzechoczemy. Ale dziś połączymy przyjemne z pożytecznym !!!
Przygotujemy PUSZKI SZMEROWE.
To wspaniała zabawa i ćwiczenie jednocześnie (często wykorzystywana w metodyce Montessori).
Przygotujemy „grzechotki”, po dwie takie same. Każda para od góry zamknięta będzie jednym balonem niebieskim a drugim czerwonym. Od dołu, rolki z tym samym wypełnieniem zamkniemy balonami w tym samym kolorze. Da nam to możliwość sprawdzenia poprawności wyboru.
Zabawa polega na dobraniu w pary czerwono- niebieskie pudełek z tym samym wypełnieniem tylko „na słuch”.
Ponadto możemy, po zakończeniu ćwiczeń słuchowych, dołączyć nasze puszki do tworzonej wcześniej orkiestry !!!
Potrzebne będą:
– 10 równych kawałków tuby kartonowej (np. po tkaninie lub ręcznikach kuchennych) mogą być również rolki po papierze toaletowym (choć są trochę miękkie)
– balony: 5 czerwonych, 5 niebieskich i po 2 w 5 innych kolorach – w sumie 20 sztuk
– taśma klejąca lub izolacyjna
– nożyczki
– 5 różnych wypełnień, np. : ryż, drobny makaron, pistacje, koraliki, dzwoneczki etc.
Z czerwonych i niebieskich balonów odcinamy szyjki. Naciągamy je z jednej strony na wszystkie rolki. Zabezpieczamy taśmą.
Ustawiamy puszki parami wylotem do góry i wypełniamy.
Nie przestawiając ich (aby się nie pomylić) naciągamy balony tego samego koloru na każdą parę i zabezpieczamy taśmą.
Podpowiedź: zaklejcie tę stronę taśmą do samego dołu, tak aby nie było widać koloru balonika. Nie będzie można”podglądać” podczas zabawy. 😁
I tak puszki szmerowe są gotowe!!!
Dobrej zabawy!!!”
„Witam artystycznie-muzycznie !!!
Dziś przyszła kolej na grzechotki i janczary.
Młodsze Rączki mogą zacząć od grzechotek zarobionych z plastikowych nakrętek lub guzików.
Potrzebne będą:
– plastikowe nakrętki, sznurek i … dorosły
– guziki, sznurek, rolka po papierze toaletowym lub tekturka i kolorowe taśmy ozdobne.
W przypadku nakrętek ktoś dorosły musi je przedziurawić. Następnie sprawne rączki sprawnie nawlekają je na sznurek. Sznurek zawiązujemy i grzechotka gotowa.
Przygodę z guzikowymi janczarami zaczynamy od przygotowania uchwytu. Może to być ozdobiona rolka po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym. Następnie na nitkę nawlekamy kolorowe guziki i zawiązujemy na rolce ( sznurek przeprowadzamy przez środek rolki). Zawiązujemy i gotowe.
Nieco bardziej sprawne Sprawne Rączki mogą grzechotki … uszyć.
Potrzebne będą:
– szeroka gumka
– dzwoneczki
– kolorowe guziki
– igła i nici
– ewentualnie drobne elementy do ozdoby, np. wełniane kwiatuszki
Zaczynamy od przycięcia gumki do właściwej długości, odpowiedniej do naszych nóg lub nadgarstków. Oba końce gumki zszywamy, tworząc bransoletkę. Teraz naszywany na nią dzwoneczki i inne ozdoby. I to już.
Przyjemnych muzycznych zabaw Wam życzę. 💋„
„Witam serdecznie przedweekendowo !!! Wydarzenia ostatnich tygodni, czas kwarantanny, lekcje online sprawiły, że bardzo dużo czasu spędzamy w sieci. Nie tylko na nauce. Zaglądamy na różne strony, oglądamy filmiki etc. Chciałabym dzisiaj zaproponować Wam rozwiązanie quizu, sprawdzającego Waszą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajcie, żeby korzystać z Internetu mądrze.”
„Witam kochani!!!
Zaczynamy kolejny wspólny „sieciowy” tydzień !!!
Nadal pozostajemy w krainie dźwiękiem płynącej. Dzisiaj do zrobienia są dzwonki wietrzne. Są one idealne do zawieszenia za oknem, na balkonie, ale także w domu – nad drzwiami, czy w zasięgu ręki, żeby każdy mógł sam wprawiać je w ruch.
POTRZEBUJEMY:
• dwa patyczki laryngologiczne (są większe niż te od lodów) lub w zastępstwie dwa kartonowe paseczki
• wstążkę
• podkładki metalowe, znalezione w szufladzie taty lub dziadka (5 sztuk)
• klej, nożyczki
Patyczki (lub kartoniki) nacinamy. Najpierw oba nacinamy po jednej stronie na środku. Następnie tworzymy na każdym patyczku po dwa nacięcia bliżej brzegu.
Ważne !!! Po złożeniu naszych patyczków „na krzyż” dodatkowe cztery nacięcia muszą znajdować się od góry patyków (przypatrz się uważnie zdjęciom).
Wieszamy zawiązaną na wstążce środkową podkładkę – im większa będzie tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że choć długość wstążek jest tak naprawdę dowolna, to im dłuższa tym większe prawdopodobieństwo, że pod wpływem wiatru metalowe kółeczka będą się plątać. Zakrapiamy środek kroplą kleju i łączymy ze sobą nacięcia w obu patykach na krzyż.
Wieszamy w pojedynczych nacięciach resztę zawiązanych na wstążkach metalowych podkładek.
Jeśli nacięcia są pojedyncze, nie trzeba używać już kleju.
Et voilà! Wind chimes (wietrzne dzwonki) gotowe!”