„Zostań w domu” – kreatywnie z MDK: Honorata Maciejewska

„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK 

Propozycje p. Honoraty Maciejewskiej

Propozycja Pani Honoraty dla najmłodszych w ramach zajęć teatralno – plastycznych. Powodzenia Wykonanie książeczki pt. „ZOO” wspólnie z rodzicami, inspirowane twórczością Jana Brzechwy.

Szczegóły znajdziecie tutaj…


Uczestników Klubu Gier Planszowych i nie tylko zapraszam do gry „słodka przygoda”. Mile widziane zdjęcia z rodzinnych rozgrywek. Plansza, akcesoria i instrukcja w linku https://wszystkiegoslodkiego.pl/…/zrob-to-sam-gra-planszowa…
Miłej zabawy


Plastelinowe zwierzątka są mile widziane w każdym domu.

Zobaczcie tutaj…


Propozycja Pani Honoraty Maciejewskiej…

A znajdziecie ją tutaj…


Posłuchajcie p. Honoraty…

i zagrajcie 😉


„Witam Was serdecznie moi drodzy. Następny tydzień poza MDK przed nami. Już się za Wami stęskniłam Na ten tydzień mam następującą propozycję dla grup teatralno – plastycznych.
Popatrzcie na swoje ręce. Wiecie, że one są magiczne. Mogą tworzyć niesamowite rzeczy. Teraz zamienią się one w różne postacie zwierząt i nie tylko. Potrzebne Wam będą do tego kartki, pisaki lub kredki W linku poniżej macie pewne propozycje, ale proponuję Wam byście uruchomili wyobraźnię i stworzyli coś własnego. Ćwiczymy również wycinanie nożyczkami. Każdą postać proponuję wyciąć Miłej zabawy.”

Zajrzyjcie tutaj…


„Drodzy Klubowicze. Trudno jest proponować gry planszowe jak nie wiem czy je posiadacie. Gracie w nie pewnie często, jednak zawsze możecie stworzyć swoją, nową grę. W linku poniżej jest przykład. Liczę jednak na Waszą inwencję twórczą. Ważne by napisać instrukcję do gry stworzyć planszę, za pionki mogą posłużyć guziki czy nakrętki od butelek. Zagrajcie całymi rodzinami. Do dzieła!”

Zobaczcie: Gra planszowa dla dzieci


„Dla grup teatralno – plastycznych mam propozycję związaną ze świętami. Udekorujcie swoje pokoje w świąteczne ozdoby. Mogą to być zajączki, pisanki, kurczaczki itp. Poniżej jest link z propozycjami, jednak wiem że sami umiecie wymyślić coś fajnego. A teraz zadanie. Jedną pisankę wykonaną przez Was (wydmuszka lub papierowa) postawcie na parapecie okna i w ten symboliczny sposób złożymy sobie życzenia świąteczne. Życzę Wam pogodnych, spokojnych ale przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych. Do zobaczenia niebawem.”

12 POMYSŁÓW NA WIELKANOCNE OZDOBY

 

 

 

 

 


„Drodzy Klubowicze weszliśmy w okres świąteczny. Mam dla Was propozycję gier w które można grać w tym czasie. Jedną ze znanych tradycji jest zwyczaj stukania się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostanie nienaruszone. Ważne jest którą stroną jajka się stuka. Druga gra polega na „toczeniu jajek z górki”. Właściciel pisanki, która najszybciej znajdzie się na dole, wygrywa słodki upominek. Do tego będzie Wam potrzebna jakaś pochylnia. Może to być deska, stolik czy naciągnięty ręcznik. Przy okazji składam Wam życzenia pogodnych a przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych. Mam nadzieję, że niedługo się spotkamy, a na razie zostańcie w domu.”

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Honoraty Maciejewskiej.
„Święta się skończyły ale wiosna nie. Mam propozycje dla grup teatralno-plastycznych następującą. Poproście rodziców by przeczytali wam wiersz Beaty Jaczewskiej pt. Krótki wierszyk o wiośnie
Wiosną na łące ruch się zaczyna,
wszyscy się cieszą, że mija zima,
będzie przyjemnie i będzie miło,
będzie się wreszcie boso chodziło.
Słonko już świeci, rozkwitły drzewa,
ptaszek w gałęziach co rano śpiewa,
budzą się żaby, borsuki, jeże,
ścieżką ruszymy przez las na rowerze.
Wiosna ma z polnych kwiatów sukienkę,
do młodych listków wyciąga rękę,
uśmiech słoneczny ma na swej buzi,
lubią ją wszyscy: mali i duzi.
Teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie łąkę czy ogródek pełen kwiatów. Spróbujcie ten obrazek narysować. A żeby było w Waszych pokojach równie kolorowo wykonamy w tym tygodniu kwiaty, którymi ozdobicie swoje pokoje. Potrzebne do tego będą kolorowe kartki w tym zielone, klej, nożyczki, można też wykorzystać bibułę kolorową. W linku poniżej macie podpowiedź w jaki sposób można je wykonać, jednak liczę na Waszą pomysłowość. Na zakończenie można udawać, że jesteśmy na prawdziwej łące i biegamy na bosaka lub jeździmy na rowerku. Zostańcie w domu i pamiętajcie o myciu rąk po każdej pracy.”

Papierowy hiacynt


„Drodzy klubowicze dzisiaj mam dla Was propozycję rozgrywek gier karcianych. Zaproście do gry rodziców, rodzeństwo. Wiem, że znacie zasady ale dla przypomnienia przedstawię je Wam jeszcze. Pamiętajcie też, że ćwiczymy układanie domków z kart. Im więcej pięter tym lepiej. Młodsze dzieci zachęcam do gry w Piotrusia Miłej zabawy.
Makao – gra karciana, w której może uczestniczyć praktycznie dowolna liczba uczestników. Stosownie do tej liczby należy (według uznania) rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii. Dla 2-4 graczy zwykle wystarcza jedna talia. Nazwa gry pochodzi od portugalskiej kolonii w Chinach, Makau, a jej zasady zbliżone są do gry UNO.
Gracze ustalają kolejność, w jakiej będą zagrywać. Każdy z graczy otrzymuje po pięć losowo wybranych kart, które powinien trzymać w taki sposób, aby przeciwnicy nie mogli ich poznać. Z pozostałych kart układa się jedną kartę w sposób widoczny dla wszystkich graczy. Gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart, wygrywa. Istotne jest, aby oddając swoją przedostatnią kartę wypowiedział słowo „Makao”. Jeśli tego nie zrobi, a przeciwnicy zauważą, gracz taki musi pobrać 5 kart z talii. Jeśli gracz położy jedną z następujących kart: dwójkę, trójkę (dowolnego koloru) lub króla kier, to następny gracz bierze z talii odpowiednio 2, 3 lub 5 kart.
Karty funkcyjne: 2 i 3 bierzemy odpowiednią liczbę kart ze stosu; 4 – stoisz kolejkę; walet – żądanie kart danej wartości; dama – zasada dama na wszystko, wszystko na damę (dodatkowa zasada dama niweluje karty funkcyjne), król kier – 5 kart do przodu, król pik 5 kart do tyłu; as – zmiana koloru; joker zastępuje każdą kartę.
Oczko –polega na dobieraniu kolejnych kart dotąd, aby osiągnąć wartość liczbową posiadanych kart jak najbliższą (ale nie większą niż) 21. Gracz otrzymuje kolejne karty z talii dotąd, aż sam zdecyduje, że nie chce już więcej kart, lub otrzyma wynik 21 lub większy. Suma większa lub równa 22 oznacza przegraną. Wyjątkiem od tej reguły jest perskie oczko (dwa asy). Perskie oczko zawsze oznacza wygraną. Jeśli żaden z graczy nie otrzyma wyniku 21 wygrywa ten który był najbliżej tej wartości. W oczko gra się talią od 2 do asa. Punktacja:
• Karty 2 do 10 mają wartość równą wartości karty
• walet – 2 pkt.
• dama – 3 pkt.
• król – 4 pkt.
• As – 11 pkt. lub 1
Wojna gra dla dwóch, lub więcej osób gdzie umiejętności nie mają żadnego znaczenia. Do gry wykorzystuje się talię 32 lub 52-kartową.Talię kart rozdziela się po równo. Gracze tasują swoje karty i odkrywają wierzchnią kartę stosu. Kto ma wyższą rangę zabiera obie karty i zakrywając je układa drugi stos. Kolory kart nie odgrywają żadnej roli, ważna jest jedynie ranga. Wartości kart idą od najniższej: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, T, J, Q, K, As. Jeżeli obydwaj gracze odkryją karty tej samej rangi dochodzi do wojny. Na odkryte karty z wierzchu kładzie się wówczas jedną zakrytą i jedną odkrytą kartę. Wygrywa ten, kto odkrył wyższą wierzchnią kartę i zabiera wówczas wszystkie 6 kart. Jeżeli odkryte karty będą nadal tej samej rangi wojnę prowadzi się dalej, dokładając kolejno zakrytą i odkrytą kartę aż do momentu, gdy ktoś wygra. Jeśli gracz wykorzystał swój pierwotny stos korzysta z kart odłożonych na drugi stos (po potasowaniu ich). Wygrywa ten, kto zabierze od przeciwnika wszystkie karty.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Honoraty Maciejewskiej dla grup teatralno – plastycznych..

Popatrzcie i posłuchajcie 😉


„Hejka Klubowicze. Dzisiaj mam dla Was propozycję gry dla 2 osób, nazywa się ona „Statki” Gra może się toczyć zarówno na kartce papieru, jak i specjalnej planszy. Każdy z graczy posiada po dwie plansze o wielkości 10×10 pól. Kolumny są oznaczone poprzez współrzędne literami od A do J i liczbami 1 do 10. Na jednym z kwadratów gracz zaznacza swoje statki, których położenie będzie odgadywał przeciwnik. Na drugim zaznacza trafione statki przeciwnika i oddane przez siebie strzały. Statki ustawiane są w pionie lub poziomie, w taki sposób, aby nie stykały się one ze sobą ani bokami, ani rogami. Okręty są różnej wielkości i więcej jest jednostek o mniejszej wielkości. Gracze mogą posiadać po jednym czteromasztowcu wielkości czterech kratek, dwóch trójmasztowcach wielkości trzech kratek, trzech dwumasztowcach o wielkości dwóch kratek i po czterech jednomasztowcach. Trafienie okrętu przeciwnika polega na strzale, który jest odgadnięciem położenia jakiegoś statku. Strzały oddawane są naprzemiennie, poprzez podanie współrzędnych pola (np. B5). W przypadku strzału trafionego, gracz kontynuuje strzelanie (czyli swój ruch) aż do momentu chybienia. Zatopienie statku ma miejsce wówczas, gdy gracz odgadnie położenie całego statku. O chybieniu gracz informuje przeciwnika słowem „pudło”, o trafieniu „trafiony” lub „(trafiony) zatopiony”.
Wygrywa ten, kto pierwszy zatopi wszystkie statki przeciwnika.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Propozycja dla grup teatralno – plastycznych. Moi drodzy wiosna rozgościła się na dobre. Nad ranem budzi nas śpiew miejskich ptaków, może nie tak bardzo pstrokate jak nasze, ale za to bardzo krzykliwe. Bierzemy do ręki kolorowy papier, nożyczki i zaczynamy produkcję.
Ptaszek od serca:
 kartę z bloku technicznego formatu A5 składamy na pół i wycinamy połówkę serca które po wycięciu będzie tułowiem ptaszka (rodziców proszę by pomogli dzieciom narysować połówkę serca ołówkiem, aby dziecku łatwiej było wyciąć)
 kartkę z bloku rysunkowego formatu A5 składamy w harmonijkę – to będą skrzydła ptaka.
 na środku tułowia (serca) robimy nacięcie, przez które przekładamy skrzydła. (tu też przyda się pomoc rodzica)
 z czarnego brystolu wycinamy oczy i przyklejamy je ptaszkowi, z dowolnego koloru wycinamy dzióbek i doklejamy ptaszkowi.
Na zdjęciu macie jeszcze inne przykłady ptaszków z papieru, można też je wykonać przy użyciu rolek po papierze toaletowym lub skorzystać z propozycji pani Katarzyny Kupijaj – butelkowych ptaków. Liczę na Waszą pomysłowość. Do dzieła niech w waszych pokojach będą kolorowe ptaki, można nawet je podwiesić. A na zakończenie pracy posłuchajcie jak pięknie recytuje wiersz Juliana Tuwima pt „Ptasie radio” pani Irena Kwiatkowska www.youtube.com Może i w waszych pokojach będzie słychać dzisiaj ptasi ćwierkot. Bądźcie zdrowi i do zobaczenia.”


„Propozycja dla grup teatralno – plastycznych. Moi drodzy nadal musimy zostać w domu. W tym tygodniu robimy „Eko-prace” Do wykonania ich użyjcie materiałów recyklingowych. Porozglądajcie się po domach czy macie jakieś butelki, zakrętki, kolorowe papierki od cukierków.. Na zdjęciu macie kilka propozycji ale wierzę w waszą pomysłowość do dzieła.”

 

 

 

 

 

 

 

„Cześć Klubowicze na ten tydzień mam dla Was propozycję gry zręcznościowej. Mamy taki czas, że nie można wyjść na boisko, nie każdy ma w domu „piłkarzyki” , jednak celność strzałów można poćwiczyć w inny sposób. Potrzebne Wam będą: górna część pudełka (np. od butów, puzzli czy innej gry planszowej), zielony i biały karton, 2 gumki recepturki, 4 guziki, nożyczki, klej, nakrętki i/lub pompony. Zielony karton przytnij tak, aby pasował do pudełka. Możesz dorysować elementy boiska białą farbą czy kredką. Z białego kartonu wytnij pasek o szerokości równej wysokości pudełka, ale od niego dłuższy. Na środku wytnij dziurę odrobinę większą od nakrętki. Przyklej pasek na środku pudełka tak jak widzisz to na zdjęciach. W bokach pudełka zrób nożyczkami dziurki i przełóż przez nie końce rozciętych gumek recepturek. Aby się nie wysuwały, polecam Ci zawiązać je na przykład na guzikach. Każdy z graczy otrzymuje tyle samo nakrętek czy pomponów. Dobrze jak są one w różnych kolorach. Nakrętki można np. zaznaczyć kolorową kropą na wierzchu. Zadanie gracza polega na strzelaniu gumką w nakrętkę tak, aby przez dziurę wpadła na pole przeciwnika. Wygrywa ten, na którego polu jest mniej nakrętek, nieistotne czy swoich czy też przeciwnika. Można zamienić nakrętki na pompony. Strzelamy tak, aby trafić w pole przeciwnika. Biały karton stanie się wtedy siatką, przez którą przerzucamy pomponowe piłki. Gdy pompon wypadnie za boisko, gracz ponawia strzał. Przypatrzcie się dokładnie zdjęciom, gra jest prosta a może sprawić wiele frajdy. Miłej zabawy i bądźcie zdrowi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Propozycja dla grup teatralno – plastycznych na nadchodzący tydzień. Moi drodzy czas na trochę zabawy. Siedzenie w domu przyczynia się do zmiany naszych zabaw. Dziś proponuję Wam własnoręczne zrobienie wiatraczków. Potrzebne będą kartki papieru najlepiej techniczne, klej, nożyczki, pinezka lub szpilka, patyczek. Pierwszy filmik przedstawia tradycyjny wiatraczek, który możecie sami zrobić: www.youtube.com poproście jedynie o pomoc przy przyczepianiu go do patyczka. Na filmie jest on czerwony, ale możecie zrobić go z białej kartki i fajnie ozdobić. Drugi sposób jest nieco trudniejszy. Jednak przy pomocy rodziców możecie stworzyć bajecznie kolorowe wiatraczki: https://www.youtube.com. Teraz wystarczy wyjść na balkon, do ogrodu lub po prostu do okna i popatrzeć jak wiatr porusza je, można też podmuchać. Miłej zabawy i do dzieła.”


„Hejka Klubowicze na dziś proponuję Wam grę „Warcaby”. Wiem nie każdy może w domu ją mieć. Można ją jednak łatwo stworzyć. Potrzebne będą trzy kartki z bloku technicznego, klej i nożyczki. Poniżej macie zdjęcia wydrukujcie dwa razy szachownicę i naklejcie je na dwie kartki z bloku. Możecie też wyrysować ją sami – pamiętajcie 8 pól w pionie i 8 pól w poziomie. Na nakrętki od butelek naklejcie wizerunki myszy i kota. Gra gotowa podaję jeszcze zasady gry kto nie pamięta: Gracze wykonują ruchy na przemian. Mogą poruszać się o jedno pole do przodu po przekątnej (na ukos) na wolne pola. Bicie pionków następuje, gdy gracz może przeskoczyć sąsiadujący pionek przeciwnika na pole znajdujące się tuż za nim po przekątnej (na ukos). Zbite pionki są usuwane z planszy. W jednym ruchu wolno wykonać więcej niż jedno bicie tym samym pionkiem, przeskakując kolejne pionki na ukos. Jeśli gracz dojdzie do przeciwległego końca szachownicy, z którego startował jego przeciwnik, odwraca swój pionek „do góry nogami” zmieniając zwykły pionek na damkę. Damki mogą poruszać się w jednym ruchu o dowolną ilość pól na ukos. Gra kończy się w momencie gdy jeden z graczy stracił wszystkie pionki lub gdy nie może się nimi ruszyć. Obowiązują dwie zasady pierwsza nie ma bicia zwykłym pionkiem do tyłu i druga za niebicie tracisz życie.
P.S. Pani Beata Hajdziony zaproponowała fajną grę w „kółko i krzyżyk” wykonaną z kamieni czy nakrętek popatrzcie, też polecam.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Na ten tydzień dla moich grup teatralno – plastycznych mam propozycję łamańców językowych. Poproście rodziców by przeczytali Wam Wiersz Jana Brzechwy pt „Chrząszcz”:
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
I Szczebrzeszyn z tego słynie.
Wół go pyta: – Panie chrząszczu,
Po co pan tak brzęczy w gąszczu?
Jak to – po co? To jest praca,
Każda praca się opłaca.
– A cóż za to pan dostaje?
– Też pytanie! Wszystkie gaje,
Wszystkie trzciny po wsze czasy,
Łąki, pola oraz lasy.
Nawet rzeczki, nawet zdroje,
Wszystko to jest właśnie moje!
Wół pomyślał: „Znakomicie,
Też rozpocznę takie życie”
Wrócił do dom i wesoło
Zaczął brzęczeć pod stodołą
Po wolemu, tęgim basem,
A tu Maciek szedł tymczasem.
Jak nie wrzaśnie: – cóż to znaczy?
Czemu to się wół próżniaczy?!
– Jak to? Czyż ja nic nie robię?
Przecież właśnie brzęczę sobie!
– Ja ci tu pobrzęczę wole,
Dosyć tego! Jazda w pole!
I dał taką mu robotę,
Że się wół oblewał potem.
Po robocie pobiegł w gąszcze.
– Już ja to na chrząszczu pomszczę!
Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.
Wasze zadania to:
 narysować ilustracje do tego wiersza
 nauczyć się na pamięć i poprawnie wymawiać następujące zwroty:
• W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie
• Stół z powyłamywanymi nogami
• Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego
• A to feler – westchnął seler
• Nie pieprz Piotrze wieprza pieprzem bo bez pieprza wieprze lepsze
Miłej zabawy – nie „połamcie” języka. Pamiętajcie nie zawsze się uda za pierwszym razem poprawnie wymówić ważne, że ćwiczycie a w końcu się uda Powodzenia.
P.S. Na zdjęciu widnieje pomnik świerszcza w Szczebrzeszynie jak kiedyś tam będziecie to polecam się tam udać. Ja byłam fajny jest.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Drodzy klubowicze nadal rozgrywki w gry planszowe realizujemy zdalnie. Dzisiaj ma dla Was propozycję gry umownie nazwanej „Kolekcjoner”. Potrzebna będzie sztywna kartka (ewentualnie jakiś karton). Najlepiej dwie kartki z bloku technicznego A3 – sklejcie je ze sobą taśmą klejącą z jednej strony. Dzięki temu plansza łatwo składa się na pół. Linijka – choć możecie rysować pola również odręcznie, np. zamiast kwadratów kółka, albo inne kształty. Kredki do pokolorowania planszy. Nożyczki i nasze skarby I tu potrzebna jest Wasza pomysłowość to co będziecie kolekcjonować zależy od Was. Mogą to być naklejki z autami i samolotami, bądź też obrazki powycinane z gazet, jakieś figurki, można też napisać na karteczkach co ukrywa się na danym polu bo nie wszystko może się zmieścić na grze. Niezależnie co wybierzecie ważne by każde pole coś zawierało. Mogą być też pola karne np. tracisz wszystko albo oddajesz jedną rzecz z kolekcji przeciwnikowi, strzałki skracające drogę do mety. Za Pionki mogą służyć pionki z innej planszówki, ale można użyć też np. nakrętki od butelek lub jakieś figurki. Kostka do gry również zapożyczona. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najbogatszą kolekcje. Na zakończenie gry wszystkie elementy wracają na plansze, można a nawet trzeba poukładać je w innej kolejności. Na zdjęciach pokazane jest jak mniej więcej gra powinna wyglądać. MIŁEJ ZABAWY!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Mamo, mamo cóż Ci dam
Jedno serce tylko mam
Dam je Tobie mamo miła

Bo w nim radość, miłość, siła”

„Witam moi drodzy uczestnicy grup teatralno – plastycznych. Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w roku a mianowicie Dzień Matki. Mam dla Was propozycję zrobienia osobistego kwiatuszka, który możecie wręczyć Mamie we wtorek. W razie konieczności pomocy poproście rodzeństwo, Waszych tatusiów lub dziadków dla mamy niech jest to niespodzianka. Potrzebne Wam będą papier kolorowy, zdjęcia, patyczki do szaszłyków, klej, taśma klejąca, jakaś buteleczka np. po jogurcie lub podstawka np. z plasteliny. Z papieru kolorowego wycinamy kolorowe kwiaty, listki, koła, ze zdjęć należy wyciąć twarze w kształcie koła. Sklejamy wszystko z tyłu kwiatka taśmą klejącą przyklejamy patyczek do szaszłyków do którego doklejamy listki. Teraz czas na wazonik buteleczkę wypełniamy np. piaskiem na wierzch rzucamy kolorowe koraliki lub kamyczki a na zewnątrz ozdabiamy według Waszego pomysłu. Na zdjęciach widać jak wykonać kwiat dla Mamy. Do dzieła, a niedługo Dzień Dziecka hura!
P.S Z mojej strony składam najlepsze życzenia wszystkim mamom i żywię nadzieję, że tym razem moją propozycję czytają tatusiowie i to oni przekazują zadanie dzieciom.”