„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycje p. Szymona Wasielaka

Krótka lekcja rysowania martwej natury, a konkretnie jabłka dla naszych Emdekowiczów . Z życzeniami zdrowia od Pana Szymona Wasielaka 


„Przygodę z karykaturą najlepiej zacząć od twarzy ujętej z profilu. Dziś na warsztat weźmiemy Messiego – uwypuklamy jego wszystkie charakterystyczne cechy, przy okazji budujemy plastycznie twarz zaznaczając światła białą pastelą i cieniując ołówkiem! Miłej pracy – pochwalcie się swoimi karykaturami wysyłając je na messengera MDK. Powodzenia!

Film instruktażowy obejrzycie tutaj…


„Dzień dobry „Czwartkowe Dzieciaczki” 😀!
Dziś zabawimy się w tworzenie abstrakcyjnych kompozycji.
Abstrakcja to rodzaj rysunku albo malarstwa kojarzący się z kolorowymi formami, które nie przedstawiają konkretnych przedmiotów ani postaci.
Do naszego działania potrzebujemy kartki z bloku technicznego, kolorowych flamastrów (mogą być flamastry akwarelowe, ale niekoniecznie), ołówek i gumkę.
No to bierzmy się do tworzenia!!!
Dziękuję mojej córce Julce za pomoc w realizacji filmiku – te abstrakcje to jej dzieła!
Pozdrawiam Was ciepło! Trzymajcie się zdrowo!!!”

Obejrzyjcie film…


Propozycja zajęć dla grupy poniedziałkowej.
Wiosna się budzi, kwitną niektóre rośliny, między innymi FORSYCJA. Dziś spróbujemy namalować forsycję przy użyciu patyka:
https://ekodziecko.com/forsycja-malowana-patykiem

W czasie tworzenia pracy, proponuję wsłuchać się w utwór Antonio Vivaldiego „Wiosna”:
https://www.youtube.com/watch?v=gj-cRaeNbl8

Jeśli ktoś zainspirował się tym utworem, a także obrazkami go ilustrującymi, proponuję namalowanie także innych roślin budzących się do życia.
Do dzieła!!!

 

 

 

 

 

 


„Czy znacie architekturę naszego Ostrowa? Na pewno kojarzycie ratusz, synagogę, kościoły np. Farę, budynek starej biblioteki i wiele innych… no i chociażby dwa bliźniacze budynki po starych koszarach – w jednym z nich znajduje się NASZ MDK 🙂. Dzisiaj zajmiemy się szkicowaniem architektury. Do tego zadania potrzebna jest zwykła kartka A4 lub A3, ołówek i gumka. No i oczywiście zdjęcie architektury ostrowskiej. Takie fotki znajdziecie załączone poniżej w komentarzach. No to do pracy moje dzieciaczki – z życzeniami zdrowia i pozdrowieniami!!!”

Film od p. Szymona znajdziecie tutaj…


„Dzień dobry. Zbliżają się Święta Wielkanocne, stwórzmy kartki świąteczne lub laurki dla ludzi dziś najbardziej bohaterskich – MEDYKÓW!!! Zdjęcia kartek i laurek przesyłajcie na:
mdk@mdkostrow.pl – my Wasze dzieła prześlemy bezpośrednio do adresatów. Kartki i laurki mogą być najróżniejsze. Poniżej filmik – przykład kartki z „BOHATERSKIM KURCZAKIEM – MEDYKIEM”. Pozdrawiam i życzę zdrowia – Szymon Wasielak.”

Tu obejrzycie film…

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry wszystkim po świętach 🙂. Na dworze coraz cieplej, drzewa się kwiecą. Mam dla Was propozycję stworzenia takiego właśnie drzewa. Do naszej pracy potrzebne będą: 3 kartki – błękitna, zielona i brązowa, nożyczki, ołówek, klej i… popcorn. Całą zabawę z tworzeniem wiosennego drzewa zobaczycie na filmiku poniżej. Zapraszam do obejrzenia i do dzieła!”

Zobaczcie, jak powstaje wiosenne popcornowe drzewko 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści. Dziś chciałem Wam pokazać prace, które są oryginalną wersją wielkich dzieł malarstwa światowego. Wersją góralską, ponieważ autor tych prac – grafik i rysownik @Janusz.Tycner (mój serdeczny kolega) – jest GÓRALEM (z domieszką krwi wielkopolskiej , bardzo hołduje kulturze i tradycji tego regionu. Autor zabiera nas na malarski spacer, na którym spotykamy dzieła w większości nam znane, lecz przetransponowane na język góralski. W tej krótkiej Historii Sztuki po góralsku podążamy od czasów prehistorycznych z malunkami na ścianach grot, przez malarstwo egipskie, renesansowe z góralską Giocondą (Mona Lisa) L. da Vinciego, po malarstwo współczesne z góralskimi wersjami obrazów m. in. Edwarda Munch „Krzyk”, czy „Pannami z Awinionu” Picassa.
Przypomnę Wam również, że i my na naszych zajęciach w MDK próbowaliśmy tworzyć własne wersje znanych obrazów. Praca Mai, która obrazuje łasiczkę z obrazu Leonarda da Vinciego, która „wyskoczyła” z obrazu prosto na sanki, by pojeździć w zimowej aurze. Antosia namalowała „Dziewczynę z perłą” Vermeera w swojej „szlafrokowej” wersji. Michał wyrysował Van Gogha z charakterystycznym bandażem na uchu, czy Joanna, która namalowała vangoghowską „Gwiaździstą noc”, której również nie mógł się oprzeć pan Janusz, tworząc własną wersję tego działa.
Moje propozycja jest taka.
Po tym wspaniałym spacerze namalujcie swoje wersje wielkich dzieł sztuki, mogą to być wersje np. wiosenne lub jakiekolwiek inne. Ważne jest to, żebyście przez wasz „własny filtr” czyli wyobraźnię, wrażliwość, oryginalne pomysły i patrzenie, przepuścili obrazy wielkich mistrzów i stworzyli coś własnego, wyjątkowego. Do dzieła.”

Historia Sztuki po góralsku


„Dzień dobry moi wychowankowie.
Wczoraj obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. W tym dniu przede wszystkim, ale również we wszystkie inne dni powinniśmy pamiętać o segregacji odpadów. Segregujemy tworzywa sztuczne, które są ponownie przetwarzane. Często zbieramy nakrętki od butelek, potem przekazując je do punktu selektywnej zbiórki odpadów, albo na CEL CHARYTATYWNY. Nakrętki możemy również wykorzystać jako element zabawy.
Dziś posłużymy się nakrętkami do stworzenia kolorowych obrazów. Ja ułożyłem z nakrętek na cześć „Dnia Ziemi” kulę ziemską, Wy możecie ułożyć to samo albo zupełnie coś innego. Poniżej inspiracje. Do dzieła!”

Rzućcie okiem na film…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści.
Dzisiaj zajmiemy się dość trudnym zadaniem, mianowicie narysowaniem szklanki z wodą. Do tego zadania posłużymy się kartką o kolorze lekkiej szarości, ołówkami: twardym i miękkim, białym pastelem oraz węglem. Na początku musimy uchwycić ogólny kształt naszej szklanki i naszkicować delikatnie wszystkie najważniejsze linie, które zbudują rysowany przedmiot. Następnie próbujemy zaakcentować najciemniejsze i najjaśniejsze obszary używając do tego węgla i pasteli. W następnym etapie dopracowujemy szczegóły miękkim ołówkiem i pastelem. Życzę owocnej pracy” 🙂.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści.
Wiosna w pełni. Mlecze przekwitają, zamieniają się w popularne dmuchawce.
Dziś namalujemy prostym sposobem właśnie dmuchawce.
Potrzebne będą nam do tego: nożyczki, rolka po papierze toaletowym, pędzelki, biała farba akrylowa, zielona farbka plakatowa, kilka patyczków higienicznych, gumka recepturka, kartka w ciemnym kolorze (najlepiej zielonym) i talerzyk na farbę.
Nacinamy rolkę tak jak widzimy na zdjęciu. Przy użyciu tego „rolkowego” pędzla malujemy nasze dmuchawce. Cały późniejszy proces malowania uwieczniony jest na dalszych fotkach. Miłej zabawy!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści.
Dziś zajmiemy się naszkicowaniem głowy końskiej.
Temat konia był i jest bardzo popularny w rysunku, malarstwie. Jednymi z najlepszych polskich „końskich” malarzy byli ojciec Juliusz i syn Wojciech Kossakowie, Piotr Michałowski czy Wierusz Kowalski. Wszyscy ci artyści tworzyli w XIX i na pocz. XX wieku.
Do szkicowania użyłem lekko pożółkłej kartki, która ma oddawać charakter papieru sprzed lat i cienkiego pisaka.
Po wyszukaniu ciekawego zdjęcia konia próbujemy sportretować linearnie jego głowę. Zaczynamy od ogólnego zarysu, a kończymy na szkicu coraz bardziej uszczegółowionym.
Do dzieła!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Witajcie młodzi artyści.
Żyjemy w bardzo „burzliwych” czasach. Przychodzą momenty kiedy odczuwamy potrzebę skomentowania rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Wiem, że wszyscy lubimy rysować i właśnie rysunek, a dokładnie rysunek satyryczny może być takim naszym osobistym komentarzem.
Chciałbym żebyście dziś zastanowili się i zaobserwowali różne śmieszne, mniej śmieszne sytuacje i skomentowali je rysunkowo.
Ja parę lat temu wykonałem rysunek, który idealnie nadawałby się jako komentarz do problemu z „bardzo ważnym papierem” jaki mieliśmy parę tygodni temu 🙂.
Spróbujcie zabawić się w takie komentarze rysunkowe.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści.
Dziś mam dla Was propozycję, do której nie wszyscy dorośli będą przekonani 😉 .
Myślę jednak, że Wasze rysunki kredą na przydomowych chodnikach będą tak twórcze i wspaniałe, że stworzą swoiste dopełnienie przydomowej architektury. Zresztą wiosenne deszcze prędzej czy później zmyją Wasze „chodnikowe dzieła sztuki”.
Od jakiegoś czasu możemy spotkać na chodnikach obrazy 3d. To takie obrazy, które nabierają trzeciego wymiaru i wyglądają naprawdę realistycznie. Do artystów uprawiających takie malarstwo należy między innymi Brytyjczyk Julian Beevers. Poniżej wśród fotek dzieł dziecięcych znajdziecie również malunki tego artysty.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści. Chciałbym, abyście raz na jakiś czas popracowali nad rysowaniem i malowaniem architektury. Jako motyw do Waszych dzieł wykorzystamy bardzo znane budowle z całego świata. Krzywa Wieża w Pizie może być takim przykładem.
Poniżej zamieszczam kilka prac (wśród nich też moją), które na różny sposób przedstawiają ten obiekt. Spróbujcie swoich sił w tym temacie…”


„Witajcie czwartkowi artyści z młodszej grupy.
Już niedługo Dzień Mamy. Proponuję Wam wykonanie prostych kartek na to święto. Odbijając swoje dłonie umoczone w farbie na kartce stworzymy bardzo osobisty, prosty motyw kwiatowy. Domalowujemy łodyżkę i liście do „dłoniowego kwiatu” i kartka gotowa. Teraz tylko pozostają Wasze życzenia dla MAM … a tak na marginesie – postępujmy tak, jakby święto NASZYCH MAM było codziennie 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Dzień dobry młodzi artyści.
Jutro „Dzień Matki”. Proponuję Wam stworzenie portretów Waszych MAM. Temat matki bardzo często pojawiał się w rysunku i malarstwie wielkich mistrzów. Poniżej przedstawiam Wam prace Van Gogha, Henryka Rodakowskiego, Albrechta Durera, Jamesa Whistlera, a także prace Waszych rówieśników.
Portret mamy będzie na pewno pięknym prezentem na to święto. Do dzieła.”