„Zostań w domu” – kreatywnie z MDK: Violetta Sikora

„ZOSTAŃ W DOMU” – KREATYWNIE Z MDK

Propozycje Pani Violi Sikory

„Być jak drzewo” Zachęcam uczestników zajęć teatralnych i nie tylko do podjęcia wyzwania do codziennego porannego uruchamiania wyobraźni. Otworzyć okno, wziąć głęboki wdech i poczuć, że jestem drzewem…
Wsłuchaj się w śpiew ptaków i szum liści. Możesz także włączyć swoją ulubioną płytę. Podobno rośliny lepiej rozwijają się przy muzyce. Lubią klasyczne utwory Bacha, Mozarta, Bethovena… ŚWIETNIE, ŚWIETNIE, HEJ!
Narysuj to drzewo! Narysuj słońce, chmury i ziemię! Możesz dorysować ptaki na niebie oraz kamyki, kreta, dżdżownicę czy kości dinozaurów pod ziemią.


Dla wtorkowej grupy, która jest trakcie realizacji przedstawienia „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, proponuję przypomnienie sobie treści bajki i otwarcie głowy na nowe pomysły, rozwiązania poszczególnych scenek, ruchu scenicznego, scenografii…
Bawcie się dobrze!

Tutaj znajdziecie spektakl…


Witam serdecznie! Drodzy uczestnicy zajęć teatralnych, chciałabym zaprosić wszystkie młodsze i starsze dzieci do rozpoczęcia cyklu pt: „Relaksacyjny środing” 🌿 Główną ideą cyklu jest wspólne spotkanie w każdą środę o godzinie 16. Pozostając w swoich pokojach proszę poświęcić 15 minut na relaksację. Co tydzień będę proponowała muzykę relaksacyjną. Każdy z Nas (ja oczywiście razem z wami 😊) niech znajdzie w przestrzeni swojego pokoju jakieś wygodne miejsce, położy się wygodnie, włączy zaproponowaną na dany dzień muzykę. Spróbujcie złapać spokojny oddech i wsłuchać się w muzykę. W ten sposób będziemy w jednym momencie „TU I TERAZ” – wszyscy razem. Poczujemy obecność i wsparcie siebie nawzajem. Mam nadzieję, że poczujemy się zrelaksowani, spokojni, że nie nie jesteśmy sami. Nasi koledzy, koleżanki są razem z nami. Kiedy otworzycie ponownie oczy proszę uśmiechnijcie się do Siebie! Poproszę rodziców dzieci młodszych o wsparcie. Do zobaczenia!

Szukając relaksu zajrzyjcie tutaj…


Witam czwartkową grupę teatralną. Hej „BUŁKA Z MASŁEM” Pozdrawiam was i proponuję obejrzenie spektaklu pt:”Mały Książę” w wykonaniu amatorów, waszych rówieśników z Wrocławia. Spektakl ten odbył się w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2015 roku w reż. Rafała Kronenberga. Mam nadzieję, że będzie to inspiracją do naszego projektu.Trzymajcie się ciepło i bądźcie zdrowi!

Mały Książę, reż. Rafał Kronenberger, Teatr Polski we Wrocławiu, 2015


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy piątkowej. Moi Kochani zadanie dla Was „Gdybym miał czarodziejską różdżkę…”
Różdżka czarodziejska jest zawsze dobra, żeby w razie potrzeby wyczarować siłę. Można ją także zastosować w podróży fantastyczne: „Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Wyobraź sobie, że posiadasz czarodziejską różdżkę, Przy jej pomocy możesz przywołać wszystkie talenty, jakie chciałbyś posiadać… Zastanów się chwilę o jakie zdolności Ci chodzi… Czy teraz wiesz jaki chciałbyś być?… Pomyśl chwilę, co jest dla Ciebie najważniejsze…Poruszaj różdżką i w myślach wymień te zdolności… Jeżeli nie wiesz, co zrobić w danej sytuacji, zapytaj zwyczajnie swoją różdżkę… Pomoże Ci…A teraz otwórz oczy. Możesz teraz zapisać lub namalować rzeczy jakie przychodziły Ci do głowy w trakcie tego ćwiczenia. Zachowaj je i patrz na nie często, gdy potrzebna Ci będzie czarodziejska różdżka” To ćwiczenia możesz zrobić z pomocą rodzica lub starszego rodzeństwa.


Propozycja Pani Violi Sikory dla wtorkowej grupy teatralnej.

„Witajcie Moi Drodzy. To ja , Pani Viola. Dzisiaj zadanie dla Was.
MOJA SILNA RODZINA
Własna rodzina może dać wiele siły. W każdej rodzinie jest coś, jakieś szczególne wydarzenie lub osoba, z której możemy być dumni. Często sobie tego nie uświadamiamy, więc poszukajmy tego. Macie możliwość „pomyszkować” w mieszkaniu? Może znajdziecie jakiś przedmiot, który was zaintryguje np: zdjęcie, obraz, puchar, medal, obrus, krzesło, książkę, zegar itp. Często te przedmioty mają swoją historię i opowiedzą nam o umiejętnościach członków Rodziny. Zabaw się w dziennikarza,. Przeprowadź WYWIAD ,rozmowę z rodzicami, rodzeństwem, zadzwoń do dziadków, zapytaj. Kto dowiedział się czegoś nowego o swojej rodzinie w trakcie tego ćwiczenia? Czy wszyscy wiedzieli ile mają powodów by być dumnym ze swojej rodziny?
Narysujcie swoją rodzinę lub przedmiot, który okazał się „żywą” historią? Jak się czujecie? Zachowajcie to w pamięci. Odegramy scenki z życia rodziny kiedy się spotkamy. Bawcie się dobrze!”

 

 

 

 


Relaksacyjny „Środing”

Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Muzyka Relaksacyjna – MUZYKA DO PRACY, NAUKI, KONCENTRACJI


Propozycja Pani Violi Sikory dla czwartkowej grupy teatralnej
„Hej „Bułka z Masłem” zadanie dla was!
„Świat Ciszy”
Ćwiczenie:
Potrzebny będzie zegarek, kartka papieru, ołówek lub kredki.
Uwaga:
Od tej chwili będziecie pracować w ciszy.
Usiądź wygodnie na podłodze w swoim pokoju. Przed sobą połóż kartkę papieru, ołówek, kredki i zegarek.
Przypomnij:
Sposoby, dzięki którym obudziłeś się dziś rano i jak dowiedziałeś się, która jest godzina. Zaimprowizuj krótką etiudę teatralną pt: „Poranek Zegarek”. Prezentacja waszych etiud odbędzie się w naszej sali teatralnej po powrocie na zajęcia.
Patrz na zegarek przez pełne 3 minuty. Zwróć uwagę na mijający czas.
Napisz tyle ile zapamiętałeś z tego o czym myślałeś przez te 3 minuty.
Narysuj wyobrażenie CZASU bez rysowania zegarów czy urządzeń odmierzających czas.
Spójrz ponownie na swój rysunek. Co czujesz?
Stwórz w milczeniu ruchomą prezentację swojej pracy poruszając się cicho przez 3 minuty.
Spróbuj zapamiętać co czułeś po wykonaniu tego ćwiczenia
Przyjemności 
Violetta Sikora”

 

 

 

 

 


„Witam moją piątkową grupę! Spróbujcie dzisiaj pobawić się w pantomimę. Jest to świetne ćwiczenie na koncentrację oraz świadomość ruchu.
Oto moja propozycja sytuacji, które możecie spróbować odegrać:
– przechodzenie przez strumyk po kamieniach
– niesienie tacy ze szklankami pełnymi wody
– chodzenie po oblodzonej drodze
– chodzenie po krawędzi przepaści
– chodzenie po polu minowym w ciemnościach
– wspinanie się na skałę
– zamykanie jadowitego węża w skrzynce
– otwieranie paczki po kryjomu
– przeciąganie liny
Uwaga! Ćwiczenie wymaga ciszy
Miłej zabawy 😊”

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Violi Sikory dla wtorkowej grupy teatralnej. Witam moi Drodzy! Dzisiaj trochę wiedzy teoretycznej na temat powstawania spektaklu(przedstawienia).Przesyłam filmik .😊

Jak powstaje spektakl teatralny?


Relaksacyjny „Środing”
„Pamiętaj o godz.16.00 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Pachelbel in the Garden


Propozycja Pani Violi Sikory dla wtorkowej grupy teatralnej

„Zabawa w oddechy”
a) nabieramy nosem powietrze i na wydechu powtarzamy wielokrotnie zgłoskę (mi, pa, zu, le, itp)
b) wielokrotnie wypowiadamy na wydechu krótki wyraz (np: kosz, lizak, farba, masło, itp)
c) wypowiadamy na wydechu krótką frazę (np. kot i pies, Ala ma kota, szara myszka itp)
„Kaczka” – wykonanie głębokiego wdechu i staranie się by na jednym wydechu mówić tekst np: „Siedzi kaczka na Dunaju na dwudziestym pierwszym jaju: jedno jajo, drugie jajo, trzecie jajo…)


Relaksacyjny „Środing”
„Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Takashi Kokubo (小久保隆) – Oasis Of The Wind II/ A Story Of Forest And Water 


„Ćwiczenia z krzesłem”
„Kochani, krzesło jest jednym z najczęściej używanych przedmiotów (rekwizytów) na naszych zajęciach teatralnych. Jest nieodzownym elementem naszych scenek teatralnych i przedstawień. Jest przedmiotem łatwo dostępnym, prostym w formie, łatwym w manipulacji. Przywołuje wiele skojarzeń i znaczeń.
Krzesło ćwiczenie 1
Ustawiamy krzesło w dowolny sposób w różnych pozycjach. Następnie opierając się lub podpierając krzesłem przyjmujemy dowolną pozycję tak, aby nie stracić równowagi. Zastygamy w wybranej pozycji. Rozluźniamy mięśnie tak aby było nam jak najwygodniej. Powtarzamy kilka razy przy wolnej muzyce. Do zobaczenia 😘”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy piątkowej

„Dzisiaj proponuję zwiedzanie Wrocławskiego Teatru Lalek „od kuchni”.

Z wizytą w teatrze lalek – Marek Koziarczyk, Wrocławski Teatr Lalek


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”

„Dzisiaj przesyłam wam pierwszą propozycje Wrocławskiego Teatru Lalek.”

KRZYWIRYJEK


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy wtorkowej.

„Moi drodzy! Dzisiaj proponuję wam zabawę z wierszykami Jana Brzechwy.
Wierszyki:
„Dzik”
„Małpa”
Proszę przeczytajcie je na głos bawiąc się słowami Jana Brzechwy. Czytamy wiersz:
– powoli
– byle jak
– szybko
– nerwowo
– śmiejąc się
– płacząc
– niewyraźnie
– śpiewając
Podobała się wam ta zabawa?
Zachęcam do czytania wierszy Jana Brzechwy, może macie już swój ulubiony?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Katarzyny Kupijaj – zajęcia teatralno – plastyczne.

„Drodzy wychowankowie propozycja plastyczna na dziś Wiosenne drzewko z rolki po papierze toaletowym. Do wykonania pracy potrzebne będą: rolka, którą można pokolorować kredką na brązowo, nożyczki za pomocą których wycinamy koronę drzewa, pisaki do narysowania gałązek oraz bibuła lub jeśli jej nie macie kolorowe husteczki lub zwykłe jednorazowe, które barwimy pisakami, a także klej. Rolkę będąca pniem drzewa nacinamy z dwóch stron. Następnie na gałązkach przyklejamy kwiatki i umieszczamy koronę w nacięciach w rolce. Tak wykonaną pracę plastyczną możemy postawić np na parapecie. Powodzenia i niech wasze piękne drzewka zdobią okna.”

Wiosna

 

 

 

 

 

 

 


Relaksacyjny „Środing”

Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Heaven’s Window – Peter Kater


„Ćwiczenia z krzesłem”
„Kochani, krzesło jest jednym z najczęściej używanych przedmiotów (rekwizytów) na naszych zajęciach teatralnych. Jest nieodzownym elementem naszych scenek teatralnych i przedstawień. Jest przedmiotem łatwo dostępnym, prostym w formie, łatwym w manipulacji. Przywołuje wiele skojarzeń i znaczeń.
Krzesło ćwiczenie 2
Ćwiczymy z muzyką. Każdy używa krzesła jako miejsce schronienia (grota, dom, itd), którego staje się mieszkańcem i w którym czuje się bezpiecznie (zamknięte okno, drzwi, solidny dach). Zamyka oczy i wyobraża sobie, że na zewnątrz zrywa się wichura. Pamiętajcie, jesteście w bezpiecznym miejscu. Po tych ćwiczeniach porozmawiajcie ze sobą… co czuliście?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy piątkowej

„Moi drodzy, dzisiaj ćwiczenia dla aktorów.
1. Przyłóż palce wskazujące do kącików ust i maksymalnie rozciągnij ust. Następnie je ściągnij tworząc dziubek. Powtarzaj to ćwiczenie kilkanaście razy.
2. Dobrym ćwiczeniem dla aktorów jest głośne i przesadne wymawianie samogłosek – a, e, i, o, u
Ćwiczymy nie tylko mięśnie warg, ale również dykcję.
3. Zwiń usta w dziubek i staraj się kierować raz w lewo, raz w prawo
4. Weź do ust maksymalnie dużo powietrza i napompuj nim policzki. Przenoś powietrze z lewego policzka do prawego i z powrotem. Powodzenia!”


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”.

„Dzisiaj przesyłam wam propozycję Teatru Groteska z Krakowa.”

Brzechwa dzieciom – Teatr


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy wtorkowej.

„Dzisiaj proponuję ćwiczenia w mówieniu.
„Zabawa w rybę” – szerokie otwieranie i zamykanie ust
„Szminka” – przesuwanie wysuniętego języka wokół otwartych ust od strony wewnętrznej, oblizywanie ust
„Mówiąca ryba wirtualna” – powtarzanie sylab od szeptu do krzyku, wolno, bardzo szybko
da-de-di-do-du
ta-te-ti-to-tu
ra-re-ri-ro-ru
la-le-li-lo-lu
dza-dze-dzi-dzo-dzu
„Parskanie” – wypuszczanie powietrza przy zamkniętych ustach”


Relaksacyjny „Środing”
„Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ…”

Takashi Kokubo – The Day I Saw The Rainbow 


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”.

Dzisiaj Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha ,,Władca skarpetek”.Miłego oglądania.

„Władca Skarpetek” Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy wtorkowej.

„Dzień dobry moi drodzy, dzisiaj zapraszam was na spacer
w wyobraźni. Będę potrzebowała wsparcia rodziców.
Proszę usiądź w pozycji jaka wydaję się najwygodniejsza, po czym przeciągnij się i zamknij oczy. Skup się w sobie i przyjrzyj się miejscu, w którym się znajdujesz (leżysz w pokoju). A następnie oczami wyobraźni zobacz jak wstajesz, idziesz do drzwi, wychodzisz z pokoju, wychodzisz z domu, na końcu ulicy skręć w oświetloną słońcem ścieżkę, wzdłuż której są ogrody. Chodzisz po tych ogrodach i czujesz pod ich stopami przyjemny dotyk trawy, spostrzegasz kwiaty i podchodzisz do jednego z nich, który ładnie pachnie i jest kwiatem magicznym, bo ma płatki we wszystkich kolorach: niebieskim, czerwonym, zielonym, żółtym, różowym i pomarańczowym. Słyszysz ptaki w listowiu jabłoni, która rośnie pośrodku ogrodu. Zerwij jabłko, nadgryź je, ono okazuje się pyszne i soczyste. Wyobraź sobie, że jesz to jabłko, jest bardzo smaczne. Następnie powoli otwórz oczy, przeciągnij się, wstań i tym razem zjedz prawdziwe jabłko. Smacznego!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Relaksacyjny „Środing”
Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Relaxtopia – Secret Garden


„Moi drodzy! Dzisiaj kolejne zadanie z krzesłem.
Ćw.1
Używamy krzesła jako kołyski. Zamykamy oczy i przypominamy sobie sytuacje i stany ze swojego dzieciństwa
Ćw.2
Każdy ogląda uważnie krzesło z różnych stron, pozycji, kątów, np. leżąc na plecach, chodząc na czworaka. Analizuje formę, przede wszystkim linie geometryczną, płaszczyzny, kształty. Następnie odtwarza (odrysowuje) swoje krzesło w przestrzeni dowolnym ruchem, np. ręką, łokciem, nogą lub całym ciałem, całym sobą.
Ćwiczenia te polegają na budowaniu sytuacji wokół przedmiotów, przestrzeni i jej elementów. Ich struktura może posłużyć do tworzenia konkretnych scen przedstawienia, choreografii, ruchu scenicznego.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ćwiczenie: „Dałem radę” na samoświadomość.
„Na pewno już kiedyś zrobiłeś coś, co było bardzo trudne i do czego musiałeś zmobilizować wszystkie swoje siły. Być może nikt nawet nie zauważył, że dokonałeś czegoś szczególnego. Ale ty o tym wiesz. Weź arkusz papieru i namaluj lub narysuj tę sytuację, tak by pokazać, jak sobie z nią poradziłeś. Może to być obraz przedmiotowy. Ale nie musisz umieć malować. To, czego dokonałeś, możesz wyrazić dowolną formą i kolorami. Następnie obraz wieszamy w pomieszczeniu. Ciekawe jak działa na innych? O jaką sytuację chodziło? Co było trudne? Jak było można opanować sytuacje? Zachęcam aby porozmawiać o tym z rodzicami. Dałeś radę!!!”


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”.

Dzisiaj teatr tv ,,Pchła Szachrajka”.Miłego oglądana🙂

Pchła Szachrajka


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy wtorkowej. Dzisiaj proponuję ćwiczenie na siłę i samoświadomość.

CZUJĘ SIĘ DOBRZE W SWOIM CIELE.
„Siłę i samoświadomość rozwijać może ten,kto potrafi zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem.Ale kto zna własne ciało? W tym może nam pomóc wyimaginowana podróż po własnym ciele. Proszę usiądź swobodnie na krześle, rozpoczyna się podróż: „Zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić, że oglądasz się w lustrze…” Przyjrzyj się sobie bardzo dokładnie. Niech twoje spojrzenie przesunie powoli z góry na dół – i powoli znowu do góry. Obejrzyj uważnie swoją głowę. Jak ona wygląda? Jaki ma kształt? Jak układają się twoje włosy? Czy dzisiaj mają swoją ulubioną fryzurę? Lub jak czeszesz się najchętniej? Obejrzyj swoją twarz: czoło, oczy, nos, policzki, brodę. Przypatrz się swojej szyi i swemu. Czy jest duże? Czy jest silne? Jak długie są twoje ramiona? Jakiej wielkości są woje ręce? Czy są delikatne? Przypatrz się swoim nogom. Jakiej są długości? Czy masz duże stopy czy raczej małe? Co masz na sobie? W co najczęściej się ubierasz? Które kolory najbardziej lubisz? W czym czujesz się obco lub niedobrze?Popatrz na siebie jeszcze raz bardzo spokojnie. Taki jesteś, jesteś sobą. Jesteś niepowtarzalny. Pamiętaj o tym, gdy czujesz się źle i nie wierzysz we własne siły. Przypomnij sobie wtedy wizerunek tak jaki teraz widzisz. Jesteś niepowtarzalny, jesteś silny.”


Relaksacyjny „Środing”
Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”

Midori Takada – Through The Looking Glass


„Moi Drodzy! Dzisiaj proponuję obejrzenie spektaklu pt:”Jeż” o potrzebie miłości. Kobieta i mężczyzna adoptują „jeża”- kolczaste dziecko, zamknięte w sobie, nie umiejące ukazywać uczuć, nieufne wobec świata. Pod wpływem czułości i opieki przybranych rodziców mały „Jeż” traci kolce i daje się przytulić. Mam nadzieję, że spektakl dostarczy wam wzruszeń, sprowokuję do myślenia. Polecam do wspólnego oglądania wraz z rodzicami!”

JEŻ – TEATR ANIMACJI W POZNANIU


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”.

„Dzisiaj spektakl ,,Opowieści na ten czas”. Życzę miłego oglądania!”

www.youtube.com


Propozycja Pani Violi Sikory dla grupy wtorkowej.

„Dziś proponuję wam spotkanie z Trupą Dropsa…”

www.youtube.com


Relaksacyjny „Środing”
Pamiętaj o godz. 16 jesteśmy Razem „TU I TERAZ”
www.youtube.com


„Bułka z Masłem” wyzwanie dla was! Dzisiaj zabawa słowem. Każdy z was napisze list gończy w formie plakatu, ze swoją podobizną (jak najbardziej wskazany dystans do swojej osoby, może być karykatura). Treścią listu mogą być wszystkie silne i ważne informacje dotyczące własnej osoby, o których chciałby powiadomić innych, np: wiek, imię, nazwisko, hobby, ulubione potrawy, ulubione zwierze, kolor oczu itp.
Kiedy się spotkamy zorganizujemy wystawę w galerii w MDK. „To jestem ja” i starym zwyczajem zaimprowizujemy scenkę teatralną pt: „Zwiedzanie galerii z przewodnikiem”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Propozycja Pani Violi Sikory dla wszystkich uczestników zajęć teatralnych – poniedziałki pod hasłem „Oglądamy spektakle”. Dzisiaj spektakl,,Szelmostwa Lisa Witalisa” wg.Jana Brzechwy.Miłego oglądania!
www.youtube.com