W piątek, 11 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 11 im. Mirosława Feriča odbył się trzeci turniej szachowy dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wystartowało 53 dzieci. Łącznie we wszystkich trzech turniejach z cyklu IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i Przedszkoli w Szachach 2015/2016 wzięło już udział 60 młodych szachistów z miasta i okolicy.

Ponownie najliczniejsza była grupa dzieci w wieku 7-9 lat. Tam też toczy się najbardziej zacięta rywalizacja w walce o ostateczny triumf. Krzysztof Piec (SP 5/MDK), który wygrał dwa pierwsze turnieje, wcale nie musi być pewny zdobycia pucharu za I miejsce, ponieważ w trzecim turnieju zwyciężył depczący mu po piętach Dawid Lamek (SP 11/MDK). Jeśli Lamek wygra w ostatnich zawodach, to jemu przypadnie palma pierwszeństwa w Grand Prix. Trzecie miejsce jak na razie okupuje Bartosz Łakomy (SP 9/MDK). W kategorii dziewcząt na pierwsze miejsce wysunęła się Jadwiga Pieczewska – druga w ostatnich zawodach w klasyfikacji łącznej chłopców i dziewcząt. Duże szanse na podium mają także Weronika Dudzińska i Nikola Stefaniak (wszystkie SP 1/MDK). W trzecim turnieju udanie zaprezentowała się z kolei Aleksandra Sikora (SP 11/MDK), która wśród dziewcząt była gorsza tylko od Jadwigi Pieczewskiej.
W grupie „maluszków” do lat 6 po raz trzeci wygrała Wiktoria Dudzińska (SP 1/MDK), która ponownie wywalczyła komplet 5 punktów w 5 partiach i wyprzedziła następną w klasyfikacji Barbarę Bogucką (SP Janków) – 3,5 pkt. W tej grupie spośród chłopców najlepsi okazali się: Olaf Jen (SP 11/MDK), Michał Kądziela i Szymon Nagięć (obaj SP 1). Wiktoria Dudzińska i Olaf Jen zapewnili już sobie zwycięstwo w klasyfikacji łącznej dziewcząt i chłopców do lat 6/7 i w ostatnich zawodach – w celach treningowych – będą mogli spokojnie spróbować swych sił w starszej grupie wiekowej.
W ostatniej grupie, do lat 12, zwycięstwo wśród chłopców odniósł drugi raz z rzędu Paweł Szukowski (SP 5/MDK), przed Krzysztofem Szymczakiem i Aleksandrem Janickim (obaj SP 11/MDK), a wśród dziewcząt 1. miejsce zajęła Gabriela Pieczewska przed Patrycją Kowalewską (obie SP 1).
Cykl IV Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego współorganizują: Ostrowskie Towarzystwo Szachowe, Centrum Szachowe „Skoczek”, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Największą atrakcją III Turnieju GP był udział w tych zawodach Świętego Mikołaja! Święty Mikołaj rzecz jasna potrafi grać w szachy (choć niezbyt dobrze…) i przy okazji rozdawania uczestnikom cukierków i czekoladek, postanowił zagrać w najmłodszej i średniej grupie wiekowej (jednocześnie!), na co organizatorzy – pomimo przekroczenia limitu wiekowego – wyrazili zgodę. Efekt tej bilokacji był dość mizerny, gdyż podobnie jak przed dwoma laty, kiedy to Mikołaj zadebiutował w naszym cyklu, przegrał on wszystkie swoje partie! Niestety, obowiązki zawodowe „rozdawacza prezentów i rózg” nie pozwalają mu na zbyt intensywny trening szachowy!
Podczas ostatnich zawodów organizacją oraz sędziowaniem zajęli się: prezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Szymon Pieczewski, wiceprezes OTSz pani Justyna Wojtczak, Henryk Doba, Paweł Dudziński i Damian Sienkiewicz.
Turniej otworzyła pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Małgorzata Lubojańska. Należy jeszcze dodać, iż gospodarz imprezy – Szkoła Podstawowa nr 11 – jako pierwsza szkoła w południowej Wielkopolsce wprowadziła obowiązkową naukę gry w szachy dla dzieci z klas I-III. Obecnie zaś w ogólnopolskim projekcie Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” uczestniczy już kilkaset polskich szkół podstawowych, w tym około 20 z terenu Wielkopolski.
Ostatni turniej Grand Prix odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury, w sobotę 9 stycznia, o godz. 10.00, a podsumowanie cyklu będzie miało miejsce podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej nr 11 w ferie zimowe – szczegóły na stronie www.otsz.pl. Wystartować mogą wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu ostrowskiego. Zachęcamy do udziału!

Do pobrania: Klasyfikacja Grand Prix