Biegiem i na rowerze – spotkanie z Grzegorzem Leśniakiem w MDK

O swoich wyczynach, wyzwaniach, które ciągle przed nim oraz o pracy w Młodzieżowym Domu Kultury. O tym właśnie mówił Grzegorz Leśniak, który był gościem trzeciej odsłony cyklu „Rozmowy sentymentalne z…”.

Nie bez przyczyny bohaterem cyklu „Rozmowy sentymentalne z…” był właśnie Grzegorz Leśniak. Mimo że dzisiaj wielu go zna jako sportowca-pasjonata, aktywnego rowerzystę i maratończyka, to przed laty pracował w Młodzieżowym Domu Kultury. Tutaj właśnie prowadził zajęcia modelarskie.  – W MDK pracowałem od września 2002 roku. Prowadząc modelarnię zorganizowałem wraz z kolegami kilka międzynarodowych konkursów modelarskich, a na tamte czasy to były największe konkursy w kraju. Podczas zajęć wychowankowie tworzyli modele, które później miały różne osiągnięcia na konkursach. W sumie w klubie zdobyliśmy ponad 200 medali – mówi Grzegorz Leśniak.

Gdy przed laty pracował w MDK, nie było tak powszechnego dostępu do internetu jak obecnie, toteż uczestnicy zajęć sami musieli zdobywać informacje na temat pojazdów, które potem chcieli odtworzyć w skali mikro. Samo natomiast wykonanie modeli wymagało cierpliwości i dokładności, co podkreślał podczas spotkania nasz gość.

Grzegorz Leśniak mówił także o swoich sportowych zainteresowaniach – wyczynowej jeździe na rowerze, bieganiu maratonów, aktywnym trybie życia. Jego pasją jest jazda na rowerze, a zaczęła się ona rozwijać od prostego stwierdzenia, że na co dzień brakuje mu ruchu. Dzisiaj na koncie ma sukcesy jak choćby: „1000 miles Adventures 2015 r.” – 800 km,  „1000 miles Adventures 2016 r.” – 1680 km po górach czeskich i słowackich, „Pierścień 1000 jezior 2017 r.” – 600 km po Mazurach, Bałtyk – Bieszczady (2018 r.,1008 km ze Świnoujścia do Ustrzyk), „20K Ultratrail 2019 r.” – 700 km po Alpach, Północ – Południe (2019 r., 2020 r. – 1000 km z Helu do Zakopanego), „Carpatia Divide 2019 r.” – 600 km po Karpatach, „Sudety Gravel Race” – 2021 km po Sudetach, MRDP 2021 – 3292 km maraton dookoła Polski (12 dni), Iron Man 2022 Gdynia – pełen dystans, Korona Gór Polski – 28 najwyższych szczytów na rowerze.

Nasz gość podkreślał, że wiele rzeczy zaczyna się „w głowie”, od pozytywnego nastawienia, od przekonania, że chcieć to móc.

Spotkanie z Grzegorzem Leśniakiem, które poprowadziła Hanna Olejnik, odbyło się 24 kwietnia. Było to trzecie wydarzenie w ramach cyklu „Rozmowy sentymentalne”, organizowanego z okazji jubileuszu 40-lecia MDK.